O nas
    Władze
    Historia powstania
    Rok 2004
    Rok 2005
    Rok 2006
    Rok 2007
    Rok 2008
    Rok 2009
    Rok 2010
    Rok 2011
    Rok 2012
    Rok 2013
    Rok 2014
    Rok 2015
    Rok 2016
    Rok 2017

Pogoda na jutro
Pogoda w Gizycku

Warto zobaczyż

 
ROK 2009

ROK 2009


Imprezy na wodzie...


Rejs w Chorwacji

02 - 18.10.2009 r.

Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych po raz drugi zorganizował rejs po morzu. Przypominam pierwszy w Grecji w roku 2007, a w tym roku po Adriatyku u wybrzeży Chorwacji. udział wzięły 24 osoby, w tym 21 niepełnosprawnych. Wyczarterowano trzy jachty na jednym osoby nie słyszące, a na pozostałych osoby niepełnosprawne ruchowo. Pokonano trasę Biograd na Moru, Skradin, Sibenik, Trogir, Split, Vela Luka, Korczula, kotwicowisko Jakwian, Dubrownik, Rogoźnica, Biograd, w sumie przepłynięto 485 Mm. Osoby nie słyszące pokonały następującą trasę: Biograd, Skradin, Sibenik, Trogir, Milna (wyspa Brać), Złoty Róg (wyspa Brać), Vela Luka (wyspa Korcula), Korcula (wyspa Korcula), Jakljan (wyspa Jakljan), Dubrownik, Brna (wyspa Korcula), Komża (wyspa Vis), Wyspa Bisevo (Błękitna Grota), Lavsa (wyspa Lavsa-Kornaty), Długi Otog (wyspa Kornaty), Zadar, Biograd. Załogi w ciągu pierwszych siedmiu dni mogły odpoczywać w słońcu i zażywać kąpieli w Adriatyku. Powiało silnie przy powrocie z Dubrownika wiatr S wiał z siłą 7 w nocy zmienił kierunek na N i zaczęła z gór schodzić BORA o sile 7 do 9. Nie słyszący toczą walkę na otwartym morzu natomiast dwa jachty w niewielkim porcie rybackim walczą z falą o bezpieczeństwo załóg i jachtów. Od tego momentu temperatura spada i żegluga staje sie bardzo trudna. 17 października załogi szczęśliwie wracają do Biogradu.


Kurs Młodszego Instruktora Żeglarstwa

18 - 29.09.2009 r.

Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych zorganizował szkolenie na Młodszego Instruktora Żeglarstwa. W szkoleniu wzięło udział 10 osób w tym 8 osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby zdały egzamin.


VI Regaty Żeglarskie o Puchar PFRON

25 - 27.09.2009 r.

Regaty zostały zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarską, przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka ALMATUR. W regatach wzięło 20 załóg, tym razem obie grupy pływały na Sasankach. W sobotę przy bardzo dobrych warunkach przed południem rozegrano 4 biegi, a po południu jeszcze dwa. Wieczorem zawodnicy spotkali się przy grylu. Następnego dnia pogoda sprzyjała i rozegrano następne trzy biegi. Tym razem jak zwykle przez cały czas prowadziła załoga Andrzeja Burego , natomiast zawzięta walka była prowadzona o drugie, trzecie i czwarte miejsca. Wśród załóg z grupy nie słyszących jak zwykle prowadziła załoga Tomka Gumińskiego. Na zakończenie pierwszych sześć załóg z obu grup otrzymały puchary, natomiast nagrody rzeczowe zostały rozlosowane wśród wszystkich zawodników.

Wyniki:
Żeglarze Niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Waldemar Woźniak, Monika Woźniak, Stanisław Górniak
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław lisiczyński
4. Paulina Kruczyńska, Wiesław Nowakowski, Arkadiusz Sokolnicki
5. Feliks Basłyk, Tadeusz Kosiński, Waldemar Brzuszkiewicz
6. Piotr Wiórko, Dariusz Kuśnierz, Leszek Król

Żeglarze nie słyszący:

1. Tomasz Gumiński, Izabela Openchowska, Ewa Kołodziejczyk
2. Paweł Kaliwoszka, Maciej Golat, Marcin Michalski
3. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Andrzej Kołodziejczyk
4. Rafał Krysiak, Ewa Dąbkowska, Aneta Krysiak
5. Alina Iwańska, Ewa Strzelecka, Daniel Szmelter
6. Maciej Malinowski, Beata Zalewska, Ryszard BorsukVI Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

2009 r.

Po zakończeniu czwartej edycji Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych dokonano podsumowania załóg startujących we wszystkich edycjach, podliczono i wyłoniono pierwsze trzy załogi w dwóch grupach. Załogi otrzymały puchary i nagrody pieniężne ufundowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki:
Żeglarze Niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Waldemar Woźniak, Łukasz Kwiatkowski, Janusz Górski
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław lisiczyński

Żeglarze nie słyszący:

1. Tomasz Gumiński, Ewa Dąbkowska, Krystyna Gumińska
2. Ireneusz Kwiczak, Ewa Strzelecka, Michał Jagodziński
3. Artur Kotwicki, Edyta Tomasik, Jarosław Dziaduła


VI Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych - IV edycja

18 - 20.09.2009 r.

W ostatniej czwartej Edycji wystartowało 21 załóg. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wystartowało 9 załóg, a w kategorii żeglarzy nie słyszących 12 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a żeglarze niesłyszšcy na Omegach. W sobotę do obiadu rozegraliśmy 2 wyścigi i po obiedzie także 2 wyścigi przy dobrej pogodzie - było słońce i wiatr 2 B. Wśród żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo dominował Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju, aktualny Mistrz Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, który wygrał trzy wyścigi i tylko w pierwszym wyścigu dał się wyprzedzić Zbyszkowi Szczepaniakowi z Mrągowa. Trzecie miejsce zajmował Waldek Woźniak z Włocławka. W kategorii żeglarzy nie słyszących „Gumiś” wielokrotny i aktualny Mistrz Polski, po niepowodzeniach w drugiej i trzeciej edycji Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych rozegranych w lipcu i sierpniu pokazał wreszcie klasę i wygrał wszystkie cztery wyścigi. W niedzielę wiatr stężał do 2 – 4 B i rozegraliśmy dwa ostatnie wyścigi. Oba wygrali Zbyszek Szczepaniak i Tomasz Gumiński. Trzy pierwsze załogi z obu grup otrzymały puchary i wszyscy zawodnicy wylosowali ksišżki o tematyce żeglarskiej. Zaprosiliśmy zawodników na VI Regaty Żeglarskie o Puchar PFRON, które odbędą się w dniach 25 – 27 września 2009 r.

Wyniki:
Żeglarze Niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (7 pkt)
2. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (8 pkt)
3. Waldemar Woźniak, Paulina Kruczyńska, Wiesław Nowakowski (15 pkt)
4. Jaromir Szczepański, Andrzej Maciejewski, Mariusz Kołoda (17 pkt)
5. Bogdan Pieńczykowski, Wiktor Kwiatkowski, Roland Sikorski (25 pkt)
6. Grzegorz Włochowicz, Jan Szendler, Romuald Pyrek (27 pkt)


Żeglarze nie słyszący:

1. Tomasz Gumiński, Ewa Dąbkowska, Krystyna Gumińska (5 pkt)
2. Ireneusz Kwiczak, Ewa Strzelecka, Michał Jagodziński (19 pkt)
3. Artur Kotwicki, Edyta Tomasik, Jarosław Dziaduła (21 pkt)
4. Zbigniew Gumiński, Ryszard Borsuk, Zbigniew Orłowski (23 pkt)
5. Katarzyna Kowalczyk, Karina Truba, Beata Szlęzak (25 pkt)
6. Iwona Michalska, Paweł Wardziak, Edyta Michalska (28 pkt)


VI Otwarte Regaty Żeglarzy Niepełnosprawnych o Puchar Dyrektora PCPR w Giżycku

12 - 13.09.2009 r.

Regaty zostały zorganizowane przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka ALMATUR. Dzięki znakomitej pogodzie rozegrano regaty w miłej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku. Dzięki załodze Agnieszki Dębkowskie Puchar Dyrektora PCPR pozostał w Giżycku.

Wyniki:
1. Agnieszka Dębkowska, Paulina Kruczyńska, Wiesław Nowakowski
2. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
3. Jerzy Miłosz, Przemysław Napieczyński, Katarzyna Góras


VII Młodzieżowe Regaty Niepełnosprawnych w klasie DZ

10.09.2009 r.

Regaty zostały zorganizowane przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka ALMATUR. Udział wzięła młodzież z Giżyckich Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Wystartowało sześć 10 osobowych załóg. Pogoda bezwietrzna nie pozwoliła na start pod żaglami, więc zawodnicy całą trasę musieli pokonać na wiosłach. Na zakończenie wręczono puchary i dyplomy. Przy ognisku prezes Związku podziękował uczestnikom za sportową rywalizację i zaprosił do udziału w przyszłorocznych regatach

Wyniki:
1. Załoga ze Szkoły Podstawowej Nr 4
2. Załoga ze Szkoły Podstawowej Nr 7
3. Załoga z Gimnazjum Nr 1
4. Załoga ze Szkoły Podstawowej Nr 6
5. Załoga z Gimnazjum Nr 2
6. Załoga ze Szkoły Podstawowej Nr 7"Żagle bez barier" - Warsztaty osób niepełnosprawnych - III Edycja

24.08. - 6.09.2009 r.

Kurs regatowy dla osób nie słyszšcych zorganizowany przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i finansowany z środków PFRON. Kurs był prowadzony przez sędziów i trenerów z Szkoły Żeglarstwa w Mrągowie. Nareszcie nasi koledzy regatowcy mogli poszerzyć swojš wiedzę z przepisów, taktyki i trymowania jachtów. W szkoleniu wzięło udział 21 regatowców nie słyszących.


"Sprawni żeglarze"

23.08. - 1.09.2009 r.

Kurs regatowy osób niepełnosprawnych zorganizowany przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa i finansowany z środków FIO. Kurs był prowadzony przez sędziów i trenerów z Szkoły Żeglarstwa w Mrągowie. Nareszcie nasi koledzy regatowcy mogli poszerzyć swojš wiedzę z przepisów, taktyki i trymowania jachtów. W szkoleniu wzięło udział 30 regatowców niepełnosprawnych.


Kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych

16 - 30.08.2009 r.

Kurs żeglarski osób niepełnosprawnych zorganizowany przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i finansowany z środków PFRON. Kurs był prowadzony przez instruktorów z naszego Związku. Przeszkolono 27 osób. Stopień żeglarza uzyskało 26 osób.


Obóz szkoleniowy

16 - 30.08.2009 r.

Ponownie nasi instruktorzy prowadzili szkolenie dla uczestników zgrupowania Start Białystok, odbywało się na jachtach Tango 730 , 780 i Sasankach. W szkoleniu brało udział 22 osoby wszyscy zdobyli patent żeglarza


VIII Międzynarodowe Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ

14 - 16.08.2009 r.

Załoga składająca się z osób nie słyszących wzięła udział w jedynych w Polsce regatach śródlądowych rozgrywanych w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop. Są to najtrudniejsze regaty, a ich trasa biegnie przez wiele jezior mazurskich (Kisajno, Łabap, Dobskie, Dargin, Mamry). Organizatorem Mistrzostw była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Współorganizatorami byli Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur Giżycko i redakcja Magazynu Sportów Wodnych i Turystyki "H2O". Tym razem wystartowało 30 jachtów z załogami składającymi się z 8 - 12 żeglarzy podzielonych na dwie klasy ; Dezety Tradycyjnej (10 jachtów) i DZ Open (20 jachtów). W Mistrzostwach wystartowały między innymi ekipy z Łotwy dowodzonej przez naszego instruktora i Litwy. Na szczęście kilkuletnia tradycja złej pogody została złamana i przez cały czas trwania imprezy nie spadła ani jedna kropla deszczu. Start do wyścigu nastąpił tradycyjnie 15 sierpnia o godzinie 13.00. Najlepiej wystartowała i do pierwszej boi zwrotnej prowadziła "Hulaj Dusza" ze sternikiem Grzegorzem Skorupą. Pierwszy odcinek trasy do wyspy Gilma na jeziorze Dobskim załogi pokonały na żaglach (około 3 godzin). Potem podczas żeglugi do Węgorzewa wiatr zaczął słabnąć i większość załóg zaczęła wiosłować. Wiatr pojawił się ponownie około godziny drugiej w nocy i w godzinach porannych wiało 2 - 3 B. Regaty przebiegały w przyjaznej atmosferze i do Komisji Sędziowskiej pod przewodnictwem Radosława Zadrożyńskiego nie wpłynął żaden protest. Zawodnicy otrzymali medale i dyplomy oraz losowali nagrody ufundowane przez Jacht Club Olsztyn, oraz firmy "Musto" i Raksa s.c. Gronity.

DZ Tradycyjna:

1. Zakara - Kuba Krzepota
2. Bar Młodzieży - Maciej Trznadel
3. 5 - Jacek Woźniak
4. Bocianie Gniazdo - Grzegorz Filipkowski

DZ Open:

1. Egeriatria - Sławomir Wyderko
2. Pablo - Adam Szyszkowski
3. Bo Warmia - Wojciech Bohdanowicz
4. Rekin UWM - Rafał Sirocki
5. Hulaj Dusza - Grzegorz Skorupa
6. Fanaberia - Zbigniew Toroński
7. Mikołaj - Mateusz Olszewski
8. Balanga - Marcin Sitek - załoga z Litwy
9. Moe Miti - Ireneusz Strutyński
10. W Tango - Tomasz Życik
11. Frela - Adam Bałazy
12. Czwarta Szklanka - Tomasz Gumiński - osoby nie słyszące


"Żagle bez barier" Warsztaty ŻN
I - Edycja

10 - 23.08.2009 r.

Warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych były finansowane z środków PFRON.
Warsztaty były prowadzone przez instruktorów z naszego Związku. Przeszkolono 21 osób. Stopień żeglarza uzyskało 21 osób.


VI Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych III edycja

7 - 9.08.2009 r.

Trzecia edycja tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych już za nami. Tym razem wystartowały 22 załogi. W kategorii niepełnosprawnych ruchowo wystartowało 10 załóg, a w kategorii żeglarzy nie słyszących 12 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a żeglarze nie słyszący na Omegach. Zgodnie z założeniami w sobotę rozegraliśmy sześć wyścigów .W niedziele rozegrano dwa biegi. Na zakończenie tradycyjnie rozdano puchary i dyplomy. Zaprosiliśmy zawodników na ostatnią w tym roku IV Edycję VI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odbędzie się w dniach 18 - 20 września 2009 r.
Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
3. Waldemar Woźniak, Monika Woźniak, Łukasz Kwiatkowski
4. Feliks Basłyk, Waldemar Brzuszkiewicz, Tadeusz Kosiński
5. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Mirosław Sulej
6. Jaromir Szczepański, Andrzej Maciejewski, Ryszard Kwietniewski

Żeglarze nie słyszący:

1. Zbigniew Gumiński, Ryszard Borsuk, Zbigniew Orłowski
2. Ireneusz Kwiczak, Robert Zarczyński, Ewa Strzelecka,
3. Tomasz Gumiński, Krystyna Gumińska, Ewa Dąbkowska
4. Maciej Malinowski, Karina Fruba, Tomasz Miśkiewicz
5. Katarzyna Kowalczyk, Beata Szlęzak, Janna Urbańska
6. Rafał Krysiak, Tomasz Włodarczyk, Sylwester Krysiak


Sprawni żeglarze - I edycja

3 - 12.08.2009 r.

Mazurska Szkoła Żeglarska zorganizowała w ośrodku ALMATUR turnus podnoszący umiejętności dla osób z uprawnieniami, a dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z żeglarstwem możliwość zapoznania się z sztuką żeglowania. Przyjechali żeglarze z całej Polski. Uczestnicy mieli możliwość pływania na różnym sprzęcie: jachty kabinowe, DZ, katamarany i kajaki. Po zajęciach uczestnicy mogli spędzać czas miło i wesoło. W imprezie uczestniczyło 30 osób.Żagle bez barier II Turnus

27.07 - 9.08.2009 r.

Do Ośrodka ALMATUR przyjechali żeglarze z całej Polski, celem podniesienia swoich umiejętności żeglarskich. Mieli możliwość pływania na różnym sprzęcie: jachty kabinowe, DZ, katamarany i kajaki. Po zajęciach uczestnicy mogli spędzać czas miło i wesoło. W imprezie uczestniczyło 27 osób.VI Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych II edycja

24 - 26.07.2009 r.

Odbyła się druga edycja tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowały 23 załogi. Chętnych było więcej, ale dofinansowanie było jak zwykle tylko dla 20 ekip. W kategorii niepełnosprawnych ruchowo wystartowało 11 załóg, a w kategorii żeglarzy nie słyszących 12 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a żeglarze nie słyszący na Omegach. Na szczęście wbrew prognozom pogoda była dobra i przez cały czas trwania regat nie padało. Wśród żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wysokš formę zaprezentował Waldemar Woźniak z Włocławka, który niespodziewanie prowadził po pierwszym dniu regat i w końcowej klasyfikacji przegrał jedynie z faworytem regat Andrzejem Burym z Jastrzębia Zdroju, kilkukrotnym i aktualnym Mistrzem Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Trzecie miejsce zajął równo żeglujący Zbyszek Szczepaniak z Mrągowa. W kategorii żeglarzy nie słyszących byliśmy świadkami sensacji. Murowany faworyt "Gumiś" wielokrotny i aktualny Mistrz Polski, na co dzień instruktor szkolący w naszym Centrum żeglarzy nie słyszących został wreszcie pokonany i musiał zadowolić się drugim miejscem. Hasło regat "pokonać Gumisia" zostało zrealizowane. Zaprosiliśmy zawodników na kolejne Edycje VI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Najbliższa III Edycja odbędzie się w dniach 7 - 9 sierpnia 2009 r.
Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Waldemar Woźniak, Bartłomiej Stronczek, Janusz Górski
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
4. Feliks Basłyk, Waldemar Brzuszkiewicz, Tadeusz Kosiński
5. Grzegorz Włochowicz, Jan Szendler, Romuald Pyrek
6. Monika Woźniak, Mariusz Wierzbicki, Andrzej Skotnicki

Żeglarze nie słyszący:

1. Ireneusz Kwiczak, Robert Zarczyński, Ewa Strzelecka,
2. Tomasz Gumiński, Krystyna Gumińska, Ewa Dąbkowska
3. Artur Kotwicki, Edyta Tomasik, Joanna Morawska
4. Paweł Kaliwoszka, Marta Zalewska, Anna Borsuk
5. Rafał Krysiak, Aneta Krysiak, Sylwester Krysiak
6. Zbigniew Gumiński, Ryszard Borsuk, Zbigniew OrłowskiII Międzynarodowy Obóz Szkoleniowy

6 - 19.07.2009 r.

Związek nasz po raz drugi był współorganizatorem z Wspólnotą Polską Oddział Warmińsko Mazurski szkolenia żeglarskiego dla Polaków mieszkających na Białorusi, Łotwie i Litwie, dofinansowanego przez Senat RP. Szkoliliśmy 6 osób z Łotwy, 9 osób z Białorusi i 6 osób z Litwy. 10 osób zdało egzamin na stopień żeglarza. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Wilczego Szańca oraz zamku w Kętrzynie, Świętej Lipki, śluz na nie czynnym Kanale Mazurskim uczestniczyli w festynie w Srokowie gdzie koncertował między innymi Chór Polskiej Marynarki Wojennej z Gdyni. Podziwiali piękną panoramę miasta Giżycko i jeziora Niegocin z wierzy widokowej. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Związek nasz serdecznie dziękuje Wspólnocie Polskiej za umożliwienie zorganizowania szkolenia.


Szkolenie

29.06. - 19.07.2009 r.

Prowadziliśmy szkolenie uczestników zgrupowania Start Białystok, odbywało się na jachtach Tango 730 i 780 W szkoleniu brało udział 10 osób wszyscy zdobyli patent żeglarzaŻagle bez barier I Turnus

29.06. - 12.07.2009 r.

Do Ośrodka ALMATUR przyjechali żeglarze z całej Polski, celem podniesienia swoich umiejętności żeglarskich. Mieli możliwość pływania na różnym sprzęcie: jachty kabinowe, DZ, katamarany i kajaki. Po zajęciach uczestnicy mogli spędzać czas miło i wesoło. W imprezie uczestniczyło 27 osób.III Nieprzetarty Rejs

01.06. - 04.06.2009 r.

Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka ALMATUR, była przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych. Przyjechały ekipy z miast: Kwidzyna, Torunia, Mikołowa, Ryżki, Pelplina, Skarżyska Kamiennej, Sokołowa Podlaskiego, Łukowa, Dąbrowy Górniczej i Giżycka. Wszystkich osób z opiekunami i organizatorami było 250. Zorganizowano ciekawy program, uczestnicy mogli zapoznać się z sportami wodnymi, poznać uroki Mazurskich jezior i czynnie uczestniczyć w regatach żeglarskich W jednym z wieczorów uczestnicy zapoznali się z szantami przy wspólnym śpiewaniu ze znanym zespołem " Zejman i Garkumpel"


V Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych

26 - 28.06.2009 r.

Już piąty raz członkowie naszego Związku byli sternikami na 20 Sasankach i 8 DZ w największej w Europie imprezie żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych. Organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a patronat nad imprezą sprawował Minister Jarosław Duda Pełnomocnik Rzšdu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Festiwal odbywał się na terenie Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur w Giżycku. Uczestnicy mieli do dyspozycji wiele różnorodnego sprzętu wodnego: kilkadziesiąt jachtów kabinowych, 8 szalup żaglowo-wiosłowych DZ, kilkanaącie katamaranów, 30 kajaków itp. Pogoda była dobra. W niedzielę rozegrano zaplanowane regaty. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i ksišżki o tematyce żeglarskiej.

Wyniki:
Sasanka:
1. Zbigniew Szczepaniak
2. Andrzej Bury
3. Wiesław Nowakowski

Tango:
1. Waldemar Skolimowski
2. Andrzej Kalinowski
3. Kazimierz Kulik

DZ:

1. Jan Matejko
2. Feliks Basłyk
3. Jan Gotto

Kajaki:

1. Helena Wiąniewska, Marcin Iwański
2. Artur Krysiuk, Dominik Naumowicz
3. Paweł Iwański, Czesław Kępa

Katamarany:

1. Jan Szendler
2. Andrzej Maciejewski


XV Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

22 - 25.06.2009 r.

Nasze załogi wzięły udział w mistrzostwach, które zostały zorganizowane po raz XV przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa na terenie Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur. Wzięło udział 20 załóg zostały podzielone na dwie grupy. Niepełnosprawni ruchowo i osoby nie słyszące, wszyscy startowali na Sasankach.
Wyniki:

Grupa A - Niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz
2. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
3. Marek Kowalczyk, Barbara Łukasiewicz - Michałowska, Zdzisław Solarek
4. Feliks Basłyk, Jolanta Brzuszkiewicz, Stanisław Wróbel
5. Waldemar Woźniak, Janusz Górski, Łukasz Kwiatkowski
6. Wiesław Borowiecki, Ewa Nazarowska, Marek Kupras

Grupa B - Żeglarze niesłyszący:

1. Tomasz Gumiński, Ewa Gumińska, Ewa Dąbkowska
2. Rafał Krysiak, Aneta Krysiak, Sylwester Krysiak
3. Maciej Malinowski, Dawid Adamczewski, Paweł Puszczyński
4. Artur Kotwicki, Władysław Błaszczyk, Joanna Morawska
5. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Paweł Wardziak
6. Marcin Bodnar, Iwona Michalska, Edyta Tomasik


Warsztaty Żeglarskie

16.05 - 29.05.2009 r.

Warsztaty żeglarskie osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i finansowane z środków PFRON.
Warsztaty były prowadzone przez instruktorów z naszego Związku. Przeszkolono 21 osób. Stopień żeglarza uzyskało 18 osób.


Warsztaty Żeglarskie

02.05 - 15.05.2009 r.

Warsztaty żeglarskie osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa i finansowane ze środków PFRON
Warsztaty były prowadzone przez instruktorów z naszego Związku. Przeszkolono 27 osób. Stopień żeglarza uzyskało 20 osób.I Edycja VI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

08.05 - 10.05.2009 r.

Inauguracja sezonu wodniackiego w roku 2009 przypadła uczestnikom I Edycji regat w ramach VI PUCHARU POLSKI ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH - Giżycko, 8 - 10. 05.09 r.
Gościnny jak zawsze Ośrodek "ALMATUR" w Giżycku z tej okazji szeroko otworzył swoje podwoje zawodnikom z całego kraju - na zawody przybyli reprezentanci wielu regionów Polski. Tradycyjnie najliczniejszš grupę wystawiło: Jastrzębie Zdrój, Bytom, Sosnowiec, nie zabrakło przedstawicieli Wybrzeża, Mazowsza, Kujaw. Stawili się miłośnicy żeglarstwa z Częstochowy, Kozienic, Kwidzyna, Suwałk, Mrągowa, Giżycka oraz wielu innych - większych i mniejszych miast.
W imprezie trwającej trzy dni wzięło udział grubo ponad 70 osób towarzyszyła wspaniała pogoda i doskonałe warunki wietrzne. Otwarcia zawodów dokonał prezes PZŻN Zbysław Zieliński w towarzystwie szefa Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa Marka Winiarczyka.
Nad sprawnym przebiegiem regat czuwała Komisja Sędziowska z Mateuszem Cabanem na czele oraz Izą Godlewską. Bezpieczeństwa strzegła drużyna z sekcji wodnej Powiatowej Straży Pożarnej. Dużo wysiłku w przygotowaniu regat włożyli pracownicy i bosmani Portu "ALMATUR".
Zawodnicy biorący udział w regatach byli podzieleni na dwie grupy: Niepełnosprawni startowali na jachtach "SASANKA", natomiast osoby nie słyszące na jachtach "NASH".

Wyniki I Edycji:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Waldemar Woźniak, Łukasz Kwiatkowski, Janusz Górski
3. Feliks Basłyk, Stanisław Wróbel, Waldemar Brzuszkiewicz
4. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
5. Leszek Król, Mariusz Kołoda, Dariusz Kuąnierz
6. Grzegorz Włochowicz, Jan Szendler, Romuald Pyrek

Żeglarze nie słyszący i niedosłyszący:

1. Tomasz Gumiński, Ewa Dąbkowska, Iza Przybyłko
2. Rafał Krysiak, Joanna Krysiak, Sylwester Krysiak
3. Ireneusz Kwiczak, Michał Piotrowicz, Michał Tylki
4. Beata Błażewicz, Robert Zarczyński, Anna Kowalczyk
5. Artur Kotwicki, Edyta Tomasik, Tomasz Jabłoński
6. Marcin Bodnar, Bartosz Marganiec, Iwona Michalska

Zawody zakończono uroczystym opuszczeniem bandery. Zarząd PZŻN w Giżycku serdecznie gratuluje dobrych wyników wszystkim biorącym udział w regatach oraz osobom odpowiedzialnym za ich sprawny i bezpieczny przebieg. Równocześnie Zarzšd PZŻN serdecznie zaprasza do udziału w kolejnych edycjach - w sumie ma być ich cztery.

Monotypy XV wróciły do hangarów

31.03.2009 r.

Zakończył się bojerowy 2009 sezon Monotypów XV na mazurskich jeziorach. Sezon bogaty i atrakcyjny pod względem ilości rozegranych zawodów - takiego na Mazurach nie mieliśmy ponad 30 lat. Okres ten spowodował, że polscy bojerowcy stali na straconej pozycji w rywalizacji z międzynarodową czołówką, która w sprzęcie oraz wyszkoleniu i doświadczeniu startowemu wyraŸnie górowała nad zawodnikami z Polski.
Sprzęt - czyli poczciwe i wiekowe Monotypy XV, często zapomniane i ocalone przed zniszczeniem, wycišgnięto z hangarów i wyremontowano (jak się dało i na ile się dało) przez prawdziwych pasjonatów. Na takim to sprzęcie ścigała się większoœć polskich załóg.

W uzupełnieniu wcześniejszych naszych informacji z wielką przyjemnością przedstawimy P.T. Państwu kolejność (wewnętrzna rywalizacja) polskich załóg biorących udział w Mistrzostwach Europy i Świata oraz w regatach o Puchar Bałtyku:

MISTRZOSTWA EUROPY

1. Jerzy Nowakowski - Jan Nowakowski;

2. Andrzej Stępkowski - Krzysztof Żaczek;

3. Marcin Czałbowski - Stanisław Kołtuniak;

4. Robert Jarosz - Rafał Matusik;

5. Karol Konarzewski - Edward Konarzewski;

6. Jerzy Miłosz - Jan Gotto;

7. Łukasz Karasewicz - Piotr Karasewicz.

Mistrzostwa Europy rozegrano w ciężkich warunkach - gruba pokrywa mokrego śniegu, ok.10 do 15 cm. Większość załóg na 7 rozegranych wyścigów ukończyło ledwie 2 lub 3 wyścigi - ciężkie warunki preferowały załogi startujšce na bojerach stosunkowo nowych (lekkich), wyposażonych w płozy, tzw. "tasaki" oraz żaglami "Dacron". Reprezentanci PZŻN załoga: Miłosz - Gotto w takich warunkach nie miała możności wywalczenia wyższej lokaty, ich bojer z płozami "fosforobršzy", ciężkim kadłubem liczšcym ponad 50 lat oraz żaglem typu "bawełniak" często grzęzł w śniegu i wytracał prędkość. Uplasowanie się w "szóstce" w tych warunkach należy uznać za spory sukces.


MISTRZOSTWA ŚWIATA

1. Andrzej Stępkowski - Krzysztof Żaczek;

2. Jerzy Nowakowski - Jan Nowakowski;

3. Jerzy Miłosz - Jan Gotto;

4. Karol Konarzewski - Edward Konarzewski;

5. Łukasz Karasewicz - Piotr Karasewicz;

6. Marcin Czałbowski - Stanisław Kołtuniak;

7. Robert Jarosz - Rafał Matusik.

Mistrzostwa Świata rozegrano w dużo lepszych warunkach - mało śniegu na lodzie, silny wiatr w skali: 4 do 5 Beauforta - to wszystko sprawiło, że "Błękitna strzała" Miłosza i Gotty pokazała "lwi pazur". Wśród polskich załóg ślizg z NASZYMI uplasował się na wysokiej, trzeciej pozycji.


BALTIC CUP

1. Andrzej Stępkowski - Krzysztof Żaczek;

2. Marcin Czałbowski - Stanisław Kołtuniak;
2. Łukasz Karasewicz - Piotr Karasewicz;
2. Jerzy Miłosz - Jan Gotto;
2. Jerzy Nowakowski - Jan Nowakowski.

Puchar Bałtyku rozegrano w najtrudniejszych warunkach - obok grubej pokrywy mokrego śniegu spore "kłopoty sprawiał wiatr, który się zbuntował" i wiał bardzo słabo. Jednak regaty udało się rozegrać. Cztery polskie załogi uplasowały się na drugiej pozycji.

Powyższe mistrzostwa odbywały się na jeziorze Niegocin. Były znakomicie zorganizowane - mnóstwo imprez towarzyszących. Przyczyniły się do doskonałej promocji Mazur. Sportowo - turystyczna zimowa oferta w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich poszerza atrakcyjność naszego Regionu.

(opr. Jerzy Miłosz)

B o j e r y - Klasa MONOTYP XV

1.03.2009 r.

Ostatnia dekada lutego obfitowała wieloma regatami bojerowców, były to imprezy o znaczeniu międzynarodowym. W MP, ME i MŚ wzięli udział reprezentanci takich m.in. potęg "lodowego latania" jak: Rosja, Estonia, Holandia, Niemcy, Szwecja oraz gospodarzy powyższych regat Polski.
Wyniki zawodów na stronie:
icejunior.eu/monotyp_xv/results.php

Z satysfakcją podajemy, że w mistrzostwach udział wzięli członkowie naszego Zwišzku - PZŻN w Giżycku: Jerzy Miłosz z Janem Gotto oraz Jerzy Kulewicz z Janem Matejko.

Załoga: Kulewicz, Matejko w Otwartych Mistrzostwach Polski w klasie MONOTYP XV (20 - 22 lutego 2009) zajęła 2 miejsce wśród polskich załóg startujących w regatach, a 14 w klasyfikacji generalnej.

Od 25 do 27 lutego odbywały się regaty o Mistrzostwo Europy w tej samej klasie - załoga Miłosz, Gotto uplasowała się na 26 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Mistrzostwa Świata w klasie Monotyp XV rozegrano 27 lutego - Miłosz i Gotto na metę dotarli na 23 miejscu.

Warto podkreślić, że nasi zawodnicy z PZŻN, a także kilka innych załóg z naszego kraju startowało na 50-cio i starszym sprzęcie, który cudem uniknął zagłady - dzięki tym, którzy mieli odwagę przeczuwać, że Monotyp XV kiedyś odżyje. I odżył.

 
 

© Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych | Wykonanie: