O nas
    Władze
    Historia powstania
    Rok 2004
    Rok 2005
    Rok 2006
    Rok 2007
    Rok 2008
    Rok 2009
    Rok 2010
    Rok 2011
    Rok 2012
    Rok 2013
    Rok 2014
    Rok 2015
    Rok 2016
    Rok 2017

Pogoda na jutro
Pogoda w Gizycku

Warto zobaczyż

 

ROK 2012


Impreza na lodzie

Impreza na wodzie


IX Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
I Edycja 25 - 27 maja 2012 r.


W tym roku PFRON wcze¶niej rozstrzygn±ł konkursy o dofinansowanie i dzięki temu już w maju mogli¶my rozegrać pierwsz± edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Go¶ciny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłysz±cych. Regaty zostały rozegrane na Sasankach. W pi±tek był dzień treningowy. W sobotę było słonecznie, wiatr 2 - 4 B i dzięki temu rozegrali¶my 6 wy¶cigów. W kategorii żeglarzy niesłysz±cych po pierwszym dniu regat zdecydowanym faworytem był Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu ,,Wars", który wygrał 5 wy¶cigów, a ostatni odpu¶cił. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju, który był w trochę słabszej formie i wygrał tylko 3 wy¶cigi. W niedzielę w dalszym ci±gu było piękne słońce, wiatr trochę osłabł do 2 B i rozegrali¶my cztery wy¶cigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo poza konkurencj± był Andrzej Bury, który wygrał wszystkie z duż± przewag±. W kategorii żeglarzy niesłysz±cych Tomasz Gumiński ponownie wygrał trzy pierwsze i także ostatni odpu¶cił. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody ksi±żkowe. Zaprosili¶my zawodników na XVIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, które zostan± rozegrane w dniach 18 - 21 czerwca. Sędzi± głównym regat był Andrzej Szocik.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (9 pkt)
2. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Waldemar Sikora (18 pkt)
3. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (23 pkt)

Żeglarze niesłysz±cy:
1. Tomasz Gumiński, Izabela Openchowska, Michał Wargosz (8 pkt)
2. Anna Kwiatkowska, Łukasz Stachecki, Marek Rolnik (19 pkt)
3. Joanna Urbańska, Adrianna Podolska, Adam Sulmicki (25 pkt)Nieprzetarty Rejs
31maja – 3 czerwca 2012r.

W tegorocznym ,,Nieprzetartym Rejsie" wzięło udział 200 uczestników z całej Polski. Przyjechały ekipy z Łukowa, Ryżek, Długoborza, Marcinkowa, Jasionnej, Inowrocławia Białegostoku, Szczecina i Białej Podlaskiej. Przez pierwsze dwa dni intensywnie padało i było przeraĽliwie zimno. W tej sytuacji zajęcia odbywały się w hangarze i w namiocie. W ci±gu dnia były różne konkursy, pokazy filmowe, nauka piosenek żeglarskich opowie¶ci żeglarskie, pokaz sprzętu nurkowego, a wieczorem dyskoteki. W pi±tek wszyscy byli już tak spragnieni żeglowania, że mimo deszczu i silnego wiatru 4 w porywach do 6 B Dezety wyszły na wodę. W zasięgu wzroku na Kisajnie oprócz naszych żeglowały tylko 2 inne jachty. W sobotę wiatr trochę osłabł, co chwilę przechodziły krótkie opady deszczu, ale nie zniechęciło to uczestników imprezy i żeglowali do kolacji. W niedzielę momentami pokazywało się słońce, momentami padał deszcz i grad, lecz wszyscy byli już tak zaprawieni, że nikomu to nie przeszkadzało. Na koniec odbyły się regaty żeglarskie na Dezetach. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki regat:
I miejsce
Jacht ,,Pierwsza Szklanka"; sternik Stanisław Klimaszewski
Załoga Warsztaty Terapii Zajęciowej Łuków:
Filip Aliejd
Mariusz Toporowicz
Mariusz Maneiniak
Anna Zdanikowska
Piotr Borkowski
Jacek Jadło
Danuta Antolak
Anna Jędral
Marcin ¦piewak
Kacper Filip

II miejsce
Jacht ,,Hulaj Dusza"; sternik Tadeusz Niewiadomski
¦rodowiskowy Dom Samopomocy w Jasionnie:
Magdalena Bemben
Jerzy Kuligowski
Marcin Kuligowski
Zofia Szymańska
Kinga Kawecka
Małgorzata Fołtyn
Grzegorz Garczyński
Karol Garczyński
Edyta Garczyńska
Sławomir Kaczmarczyk

III miejsce
Jacht ,,W tango"; sternik Wiesław Nowakowski
Warsztaty Terapii Zajęciowej Biała Podlaska:
Ewa Borkowska
Marlena Chmiel
Robert Mitura
Jarosław Lewczuk
Adam Polko
Marcin Franczuk
Rafał Popiełowsi
Emilia Rozbicka
Żaneta Rogala
Waldemar Budkiewicz

IV miejsce
Jacht ,,Balanga"; sternik Leszek Szel±g
Polski Związek Niewidomych Szczecin:
Grażyna Głowacka
Barbara Ratajczyk
Teresa Kowalska
Marek Nowakowski
Robert Weselski
Agnieszka Głowacka
Aleksandra Kubiniec
Lidia Norsesowicz

V miejsce
Jacht ,,Bar Młodzieży"; sternik Feliks Basłyk
Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie:
Jarosław Gołaszewski
Ewa Gołaszewska
Stanisława Grochowska
Jerzy Łachacz
Bożena Skwiot
Marcin Mikołajczyk
Joanna Brzozowska
Jacek MańkowskiXVIII MISTRZOSTWA POLSKI ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH
18 - 21 czerwca 2012 r.

Rozegrali¶my kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Jak zwykle byli¶my współorganizatorem z Mazursk± Szkoł± Żeglarstwa i Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystartowało 20 trzyosobowych załóg. Zawodnicy ¶cigali się na Sasankach i podzieleni byli na dwie klasy – niepełnosprawnych ruchowo i niesłysz±cych. Pierwszy dzień był dniem treningowym. Drugiego dnia wreszcie powiało 4 - 5 B i Komisja Sędziowska zarz±dziła refowanie. W połowie drugiego wy¶cigu powiało 6 B i Komisja Sędziowska przerwała wy¶cig. Odczekali¶my chwilę, przestawili¶my trasę i do przerwy obiadowej zdołali¶my rozegrać jeszcze 2 wy¶cigi. Po przerwie obiadowej wiatr osłabł do 3 - 4 B, pokazało się nawet na chwilę słońce i rozegrali¶my kolejne 3 wy¶cigi. W ¶rodę od rana była kompletna flauta i start był kilkakrotnie odraczany. Po przerwie obiadowej zawodnicy wyszli na wodę, ale zamiast zapowiadanego wiatru jedynie padał deszcz i nie zdołali¶my rozegrać żadnego wy¶cigu. Wieczorna zabawa w „Szklance” z zespołem szantowym ,,Załoga Dr. Bryga" znacznie poprawiła nastroje. W czwartek był słaby wiatr, ale udało się rozegrać 4 wy¶cigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo doszło do sensacji. Załoga Andrzeja Burego z Jastrzębia Zdroju została pokonana przez załogę Wiesława Borowieckiego z Bytomia. Obie załogi uzyskały tę sama liczbę punktów, ale Borowiecki miał o jedno pierwsze miejsce więcej. W kategorii żeglarzy niesłysz±cych wszyscy oczekiwali zaciętego pojedynku między Tomaszem Gumińskim, a Marcinem Bodnarem, który prezentował w tym sezonie wysok± formę, lecz tym razem załoga ,,Gumisia" zdeklasowała rywali. Zawodnicy otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez stałego sponsora Mistrzostw - firmę BUDIMEX S.A. , oraz firmę SPS Klima. Medale i dyplomy wręczał Kamil Petynka Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON, który zaprosił zawodników na kolejne Mistrzostwa za rok.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Wiesław Borowiecki, Mariusz Kołoda, Marek Kupras (16 pkt)
2. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (16 pkt)
3. Feliks Basłyk, Zdzisław Wieteska, Mirosław Lisiczyński (21 pkt)

Żeglarze niesłysz±cy:
1. Tomasz Gumiński, Tomasz Morawski, Ludmiła Hałat (10 pkt)
2. Zbigniew Gumiński, Ryszard Borsuk, Anita W±sik (14 pkt)
3. Marcin Bodnar, Anna Artysiewicz, Tomasz Turkowski (29 pkt)


VIII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
22 - 24 czerwca 2012 r.

Kolejny raz byli¶my współorganizatorem największej w Europie imprezy żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych. Wzięło w niej udział ponad trzystu uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu jachtach przez 3 dni uczyli się żeglarstwa. W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku wszystkie miejsca były zajęte, 50 osób spało w sąsiednim COSI-e, a czę¶ć kadry spała na jachtach. Głównym organizatorem imprezy była jak zwykle Mazurska Szkoła Żeglarska i MCŻiTW Giżycko. Patronat nad imprez± obj±ł Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej. Festiwal był dofinansowany Przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prognozy pogody były fatalne, lecz na szczę¶cie kompletnie się nie sprawdziły i przez cały czas trwania imprezy pogoda była dobra. Jeszcze w czwartek padało, ale w pi±tek przestało, był wiatr 3 - 4 B i jachty żeglowały z zarefowanymi żaglami. Uczestnicy, z których większo¶ć była pierwszy raz na wodzie szybko przekonali się, że jest bezpiecznie. Wieczorem była dyskoteka. W sobotę było słonecznie, wiatr 2 - 4 B i dzięki temu od rana do wieczora przeprowadzili¶my wszystkie zaplanowane treningi. Uczestnicy co kilka godzin przesiadali się na inny rodzaj jednostek pływaj±cych. Sobotni wieczór to najpierw zabawa z zespołem szantowym ,,Porto Band" w hangarze ,,Pod Rekinem", a potem dyskoteka z zespołem ,,DEF" do wczesnych godzin rannych. W niedzielę ciągle było słonecznie, niestety wiatr osłabł do 1 B i z trudem rozegrali±my regaty. Wystartowało 20 Sasanek, 8 Dezet, 8 Tang. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody ksi±żkowe. Opiekę medyczn± nad uczestnikami sprawowała dr. Anna Błaszczyk z firmy ,, Intermedicus" z Łodzi, która pomaga nam w organizacji festiwali od lat.

Wyniki regat:
Sasanki:
1. Andrzej Bury, Bożena Bień, Agnieszka Sitnicka, Mirosława Sitnicka, Sebastian Bykowski, Jerzy Borkowski
2. Marian Zakowicz, Bogusława Jędrzejewska, Renata Palma, Ewelina Makówka, Jakub Różańsk
3. Grzegorz Włochowicz, Iwona Kwolek, Barbara Wojciechowska, Malwina Wojciechowska

Tanga:
1. Arek Chomicki, Monika Gronek, Iwona Markowska, Lodzia Andrzejewska,
Elżbieta Felczarek, Maria Piasecka
2. Waldemar Skolimowski, Stefan Cyruliński, Marek Kazimierczyk, Marek Słowiński, Paweł Wysocki, Robert Santorek, Zuzanna Błaszczyk, Arnold Słowiński
3. Sebastian Kwiatkowski, Jan Jurczak, Teresa Kosiada, Janina Łukaszewicz, Magdalena Kowalczyk, Grażyna Westfal, Wojtek Błaszczyk, Anna Błaszczyk

Dezety:
1. Wiesław Borowiecki, Katarzyna Godlewicz - Dziosa, Krzysztof Konferowicz, Maria Dubiecka, Agnieszka Chojecka, Jacek Strzelczak, Piotr Gorzkowski, Robert Wasilewski, Marcin Stefański, Robert Krysztof
2. Janusz Ryłło, Paulina Żmudowska, Katarzyna Banasiak, Tomasz Michalski, Dariusz Rejman, Ewa Rejman, Krystian Kamiński, Gizela Kamińska, Bogumiła Borkowska, Monika Siek, Krystyna Brzóskiewicz
3. Andrzej Dziekoński, Jastrzębski Zbigniew, Karolina Kosińska, Ola Witczak, Agata Szewczyk, Sandra Paj±k, Krzy¶ Dobrowolski, Jakub Sobociński, Martyna Papudzińska, Michał Mielczarek, Sylwester Królikowski, Bartosz Królikowski

Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie:
1. Iza Godlewska, Krzysztof Dunowski – Biuro Festiwalu
2. Wiesław Nowakowski – Sasanki
3. Radio Gdańsk i Magazyn Hokej pod dowództwem Arka Chomickiego – Tanga
4. Jan Gotto – Dezety
5. Jurek Hrebień – Katamarany


Kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych.
4 – 17 czerwca 2012r.

Prowadzili¶my szkolenie na stopień żeglarza jachtowego dla 21 osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie otrzymali¶my z PFRON. Tak jak zawsze szkolenie odbywało się w o¶rodku Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku nad jeziorem Kisajno. Patent żeglarza jachtowego otrzymało 17 osób.


Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych
25.06. – 8.07.2012r.

Odbyły się pierwsze z zaplanowanych w tym sezonie letnim Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych. Inicjatorem i głównym organizatorem był Wiesław Nowakowski - Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zak±tków Polski. Uczestnicy żeglowali na różnym sprzęcie. W ramach warsztatów odbył się też Kurs motorowodny zakończony egzaminem na stopień sternika motorowodnego. Do końcowego egzaminu przed Komisj± Egzaminacyjn± przyst±piły 23 osoby. Wszyscy zdali go, co jest znakomitym rezultatem.


Międzynarodowy kurs żeglarski
01 - 14.08.2012

Po raz kolejny został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Warmińsko - Mazurski przy współpracy Polskiego Zwi±zku Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa na terenie Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku przy finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. W szkoleniu wzięła udział młodzież polskiego pochodzenia z Litwy, Łotwy i Białorusi. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy przyst±pi± do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.


IX Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
II Edycja 9 – 11 lipca 2012 r.

Rozegrali¶my drug± edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Go¶ciny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Regaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłysz±cych. Regaty zostały rozegrane na sasankach. Niestety z powodu fatalnych warunków pogodowych odbyły się tylko trzy wy¶cigi. W kategorii żeglarzy niesłysz±ących zdecydowanym faworytem był Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu ,,Wars", ale tym razem przegrał jednym punktem z Marcinem Bodnarem, który w tym roku wyrasta na jego głównego rywala w walce o końcowy sukces. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo zwyciężył Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju, ale był w słabszej formie i uzyskał tą samą ilo¶ć punktów co drugi Grzegorz Włochowicz. Po rocznej przerwie wraca do gry Zbigniew Szczepaniak z Mr±gowa , który również zapowiada walkę o końcowe miejsce na podium. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Zaprosili¶my zawodników na III Edycję Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odbędzie się w dniach 24 – 26 sierpnia 2012 r.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (8 pkt)
2. Grzegorz Włochowicz……………………………….. (8 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak,………….(13 pkt)

Żeglarze niesłysz±cy:
1. Marcin Bodnar……………………………….(6 pkt)
2. Tomasz Gumiński…………………………. (7 pkt)
3. Anna Kwiatkowska……………………….. (11 pkt)II Kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych
6 – 19.08.2012 r.

.Zakończyli¶my drugi z czterech zaplanowanych w tym sezonie letnim kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Kurs był całkowicie bezpłatny dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W kursie wzięło udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zak±tków Polski. Pogoda nas nie rozpieszczała. Było dużo dni deszczowych. Kurs zakończył się egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Końcowe egzaminy przed Komisj± Egzaminacyjn± powołan± przez Warmińsko-Mazurski Okręgowy Zwi±zek Żeglarski zdało 18 osób, co jest znakomitym rezultatem. Akcja będzie kontynuowana. Następne kursy na stopień żeglarza jachtowego dla osób niepełnosprawnych dofinansowane przez PFRON odbęd± się w terminach 20 sierpnia – 2 wrze¶nia 2012 r. i 10 - 23 wrze¶nia 20012 r. Podczas ogniska uczestnicy kursu swoje wrażenia zaprezentowali w piosence na melodię szanty ,,Morskie opowie¶ci"

Na Mazurach w Almaturze
Kurs żeglarski już się kończy
Do patentu coraz bliżej
Patent jak list gończy
Ref. Hej, ha kolejkę nalej
Hej ha kielichy wznie¶my
To zrobi doskonale morskim opowie¶ciom
Czwórkę Jan wypu¶cił z portu
Lecz ci¶nienie się podniosło
Liczba osób mu zmalała
Jedna mu została.
Ref. Hej, ha…
Waldemarze, Waldemarze
Nie rób dzi¶ marsowej miny
Pirat grota ci wybierze
A Mirosław … liny
Ref. Hej, ha
… Małolatom Mateusza
Już nie straszna żadna burza
Gdy do portu się zbliżaj±
Pagaje wyciągaj±
Ref. Hej, ha …
Hej, Agnieszko nic się nie bój
Buja trochę więcej dzisiaj
Babskie łodzie s± najlepsze
Więc przytul tygrysa
Ref. Hej, ha …
Luzuj szoty foka Henia
Krzyczy Sta¶ aż tchu mu braknie
Kiedy jacht nabiera przechył
Nic ci się nie stanie.
Ref. Hej, ha …
Adam z nadziej± za burtę patrzy
Może wyłowić kogo¶ trzeba
Usta-usta ratowanie
Lepsze jest od chleba
Ref. Hej, ha …
Iza żeglarz dobra dusza
I Pefronu władze wzrusza
Piruety wózkiem kręci
I nie traci chęci
Ref. Hej, ha …
Nowe komendy stworzyli¶my
Szoty foka w szoku się ¶miały
Odchodzę, odchodzę … odchodzę
I Lidki wygrały
Ref. Hej, ha …
Markus Sławkowi Modern Talking puszcza
Jacht szybko¶ci im nabiera
Tadziu siedzi na pomo¶cie
Jan grota wybiera
Ref. Hej, ha …
Wiesiek dziewczyny rekrutował
¶miej± się od rana do nocy
Romek dowcipy opowiada
Do testów kuj± w nocy
Ref. Hej, ha …
Wszystkie zwrotki ułożyły
Dwie przekory ze Szczecina
Gdy egzamin dobrze zdadz±
Powie to ich mina
Ref. Hej, ha
Autorki tekstu Marzenka i Marysia ze Szczecina.„Żagle bez barier” - warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych 50+
6 – 19.08.2012 r.

Odbyły się drugie z zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane ze ¶rodków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego – FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH. Głównym organizatorem był Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe). W warsztatach wzięło udział 21 uczestników. Żeglowali na jachtach kabinowych i dezetach. Było ognisko i wieczorne tańce. Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywno¶ci Osób Starszych i Solidarno¶ci Międzypokoleniowej. Dlatego zgodnie z założeniami uczestnicy byli w wieku 50+. Była to okazja do tego, by u¶wiadomić sobie, że w Europie żyjemy dzi¶ dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcze¶niej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwo¶ciom, jakie z tego wynikaj±. Dla pokolenia wyżu demograficznego i pokoleń wkraczaj±cych w wiek dojrzały aktywne starzenie się oznacza między innymi więcej czasu na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i realizować swoje marzenia. Aktywne starzenie się to nie tylko wyższa jako¶ć życia poszczególnych osób, to również wiele korzy¶ci dla całego społeczeństwa


Kurs żeglarski osób niepełnosprawnych.
20 sierpień – 2 wrzesień 2012r.

Zakończyli¶my drugi z czterech zaplanowanych w tym sezonie letnim kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Kurs był całkowicie bezpłatny dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W kursie wzięło udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zak±tków Polski »»»


IX Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
III Edycja 24 – 26 sierpnia 2012 r.

Rozegrali¶my trzeci±ą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Go¶ciny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Regaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (10 załóg) i żeglarzy niesłysz±ących (10 załóg). Regaty zostały rozegrane na sasankach. Pi±tek był dniem treningowym. Niestety w sobotę od rana nie było wiatru i do obiadu z trudem udało nam się rozegrać zaledwie jeden wy¶cig. Po obiedzie ,,dmuchnęło" 1 B, momentami 2 B i odbyły się tylko dwa wy¶cigi. W kategorii żeglarzy niesłysz±cych po pierwszym dniu prowadził Marcin Bodnar, który wygrał dwa wy¶cigi i jest w tym roku jest głównym rywalem Tomasza Gumińskiego w walce o końcowy sukces. Faworyt ,,Gumi¶" wygrał pierwszy wy¶cig, ale w dwóch następnych żeglował słabo. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury, który wygrał dwa wy¶cigi i raz był drugi. Za jego plecami toczyła się zacięta walka pomiędzy Zbigniewem Szczepaniakiem z Mr±gowa i (co było duż± niespodzianką) żeńską załogą ze Śląskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych pod dowództwem Olgi Górna¶ - Grudzień. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. Niestety w niedzielę od rana do obiadu intensywnie padało i nie było wiatru. Nie zdołali¶my rozegrać żadnego wy¶cigu. W tej sytuacji zakończyli¶my regaty. Najbardziej niepocieszony był ,,Gumi¶", który stracił szansę na poprawienie swojego, najgorszego od lat wyniku w regatach. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Zaprosili¶my zawodników na ostatnią IV Edycję Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odbędzie się w dniach 21 - 23 wrze¶nia 2012 r.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (4 pkt)
2. Olga Górna¶ - Grudzień, Ewa Nazarowska, Agnieszka Trzaska (11pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Jan Cieślik (11 pkt)
4. Jacek Osada, Bogumiała Szymańska, Ceazry Milecki (13 pkt)
5. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Mariusz Kołoda (13 pkt)
6. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Józef Pawlak (15 pkt)

Żeglarze niesłysz±cy:
1. Marcin Bodnar, Martyna Miszczak, Krzysztof Kapusta (5 pkt)
2. Alan Stępniewski, Monika Kozub, Łukasz Stachecki (8 pkt)
3. Kacper Bąkczyk, Bartosz B±kczyk, Bartosz Makar(13 pkt)
4. Tomasz Gumiński, Magdalena Czułowska, Aleksandra Kaźnica (14 pkt)
5. Barbara Lepszy, Ewa Afanasjew - Moch, Beata Zalewska (14 pkt)
6. Katarzyna Kowalczyk, Katarzyna Sztenderska, Dariusz Jan Płocharczyk (17 pkt)


Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych
10.09. – 23.09.2012r.

Odbyły się drugie z zaplanowanych w tym sezonie letnim Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych. Inicjatorem i głównym organizatorem był Wiesław Nowakowski - Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 31 uczestników, którzy przyjechali z różnych zak±tków Polski. Uczestnicy żeglowali na różnym sprzęcie. W ramach warsztatów odbył się też Kurs motorowodny zakończony egzaminem na stopień sternika motorowodnego. Do końcowego egzaminu przed Komisj± Egzaminacyjn± przyst±piły 21 osoby. Wszyscy zdali go, co jest znakomitym rezultatem.


Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych
10.09. – 23.09.2012r.

Odbyły się drugie z zaplanowanych w tym sezonie letnim Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych. Inicjatorem i głównym organizatorem był Wiesław Nowakowski - Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 31 uczestników, którzy przyjechali z różnych zak±tków Polski. Uczestnicy żeglowali na różnym sprzęcie. W ramach warsztatów odbył się też Kurs motorowodny zakończony egzaminem na stopień sternika motorowodnego. Do końcowego egzaminu przed Komisj± Egzaminacyjn± przyst±piły 21 osoby. Wszyscy zdali go, co jest znakomitym rezultatem..


IX Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
IV Edycja 21 – 23 września 2012 r.

Rozegraliśmy czwartą, ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Regaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W regatach wzięło udział 20 załóg. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (10 załóg) i żeglarzy niesłyszących (10 załóg). Regaty zostały rozegrane na sasankach. Piątek był dniem treningowym. W sobotę od rana nie było dobrych warunków pogodowych i rozegraliśmy tylko trzy wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo poza konkurencją był faworyt regat Andrzej Bury, który wygrał wszystkie wyścigi z dużą przewagą. W kategorii żeglarzy niesłyszących było blisko sensacji. Faworyt „Gumiś” spóźnił się na start w pierwszym wyścigu i zajął dopiero piąte miejsce. Niespodziewanie pierwszy wyścig wygrała „Śmieszka” Barbara Lepszy. W drugim wyścigu „Gumiś” był pierwszy, ale „Śmieszka” wpłynęła na metę tuż za nim. Niestety „Śmieszka” żeglowała nierówno i w końcówce „Gumiś” okazał się lepszy. W niedzielę były fatalne warunki pogodowe (wiatr 5 w porywach 6 B i deszcz). Nie zdołaliśmy rozegrać żadnego wyścigu. W tej sytuacji zakończyliśmy regaty. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Zaprosiliśmy zawodników na jubileuszowy X Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych za rok. Wyniki: Żeglarze niepełnosprawni ruchowo: Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (8 pkt)
2. Grzegorz Włochowicz……………………………….. (8 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak,………….(13 pkt)

Żeglarze niesłysz±cy:
1. Marcin Bodnar……………………………….(6 pkt)
2. Tomasz Gumiński…………………………. (7 pkt)
3. Anna Kwiatkowska……………………….. (11 pkt)

 
 

© Polski Zwi±zek Żeglarzy Niepełnosprawnych | Wykonanie: