O nas
    Władze
    Historia powstania
    Rok 2004
    Rok 2005
    Rok 2006
    Rok 2007
    Rok 2008
    Rok 2009
    Rok 2010
    Rok 2011
    Rok 2012
    Rok 2013
    Rok 2014
    Rok 2015
    Rok 2016
    Rok 2017

Pogoda na jutro
Pogoda w Gizycku

Warto zobaczyż

 

ROK 2014


,,Nominacje do Kadry Narodowej
Polskiego Związku Żeglarskiego"
29.01.2014 r.

W dniu 29 stycznia w budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się uroczysta nominacja żeglarzy do kadry narodowej. W konferencji udział wziął Wiceminister Sportu i Turystyki, Tomasz Półgrabski. Wśród nominowanych znaleźli się żeglarze niepełnosprawni. Nominacji dokonali Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek, Wiceprezes d/s sportu Karol Jabłoński, oraz Dyrektor Sportowy Tomasz Chamera. Organizatorzy zapomnieli, że wśród żeglarzy niepełnosprawnych są osoby na wózkach i nie przygotowali podjazdu na scenę.

Kadra Narodowa Żeglarzy Niepełnosprawnych

Bury Andrzej
Górnaś-Grudzień Olga
Nowakowski Wiesław
Zakowicz Marian
Woźniak Waldemar
Wolsza Józef
Kuśnierz Dariusz
Puchalski Andrzej
Bądkowski Krzysztof
Nowak Piotr
Szczepaniak Małgorzata
Szczepaniak Zbigniew

Trener: Grzegorz Prokopowicz

Impreza na lodzie

VII Otwarte Bojerowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnoœciš
1.03.2014 r.

Zorganizowaliśmy razem z Mazurską Szkołą Żeglarstwa regaty bojerowe w klasie Monotyp XV. Jak zwykle bez żadnego dofinansowania. Gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Zaczęliśmy wcześnie rano. Pogoda była dobra. Było lekkie zamglenie, ale przede wszystkim był piękny, czarny, gładki lód o grubości 20 - 22 cm, bez śniegu. Dopisał także południowo-wschodni wiatr o sile 2 B. Mogliśmy ustawić trasę regat w pobliżu MCŻiTW i dzięki temu rozegraliśmy 5 wyścigów. Regaty sędziowali Andrzej Szocik (Sędzia Główny) i Iza Godlewska. Zawodnicy otrzymali puchary i dyplomy. Pierwotnie planowaliśmy, że mistrzostwa będą rozgrywane przez 2 dni, a w następny weekend rozegramy VIII Puchar Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa w klasie Monotyp XV. Przeszkodą okazała się fatalna prognoza pogody na następny tydzień dla tego w niedzielę planujemy rozegrać Puchar MSŻ. Niestety w regatach bojerowych nic się nie da zaplanować w dłuższym terminie i taka sytuacja często się powtarza.

Wyniki:
1. Jan Gotto, Krzysztof Dunowski
2. Tomasz Dorbach, Robert Nadziak
3. Krzysztof Pawlik, Stanisław Górniak

VIII Puchar Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa w klasie Monotyp XV
2.03.2014 r.

Rozegraliśmy kolejne w tym sezonie lodowym regaty bojerowe. Warunki lodowe były znakomite, ale brakowało trochę wiatru. Mimo tego odbyły się trzy wyścigi. Szybkości nie były imponujące, ale zawodnicy bez problemów okrążali znaki kursowe. Podobnie jak w dniu wczorajszym regaty sędziowali Andrzej Szocik i Iza Godlewska. Czarnym koniem regat okazała się rodzinna załoga Andruszkiewiczów, która wygrała wszystkie trzy wyścigi. Zwycięscy otrzymali puchary i dyplomy. Zaprosiliśmy zawodników na następne regaty za tydzień, oczywiście jeœli lód wytrzyma.

Wyniki:
1. Armand Andruszkiewicz, Marta Andruszkiewicz
2. Stanisław Górniak, Agnieszka Godlewska
3. Jan Gotto, Krzysztof Dunowski

VII INTEGRACYJNE REGATY BOJEROWE w klasie Monotyp XV
8 marca 2014r.

We współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych rozegraliśmy kolejne regaty bojerowe. Gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Tydzień temu wydawało się, że jest to koniec tegorocznego sezonu bojerowego. Bosmani ośrodka w obawie przed zapowiadanymi deszczami wyciągnęli częściowo bojery na keję, a teraz musieli je z powrotem postawić na lodzie. Warunki lodowe były znakomite. Lód był gładki, krystaliczny, a wszystkie pomiary na akwenie rozgrywania regat wykazały, że jego grubość wynosiła 18 - 19 centymetrów. Regaty rozpoczęliśmy wcześnie rano. Było pochmurnie, ale był wiatr 2 B i do godziny dziesiątej rozegraliśmy 3 wyścigi. Wtedy zaczęło pojawiać się słońce, ale wiatr ,,zdechł". W tej sytuacji zakończyliśmy regaty. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Godzinę póŸniej słońca było coraz więcej i pojawił się również wiatr, który był coraz silniejszy. Była wspaniała zabawa, gdyż momentami latało się na dwóch płozach. To były ostatnie nasze regaty bojerowe w tym sezonie. W niedzielę planujemy trening i latanie rekreacyjne ze znajomymi.

Wyniki:
1. Wiesław Nowakowski, Stanisław Górniak
2. Marek Winiarczyk, Jolanta Dowgiałło
3. Jan Gotto, Leszek SzelšgI Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych 2.06. - 15.06.2014 r.

Odbyły się pierwsze z czterech zaplanowanych na ten sezon letni szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych zakończone egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Zadanie współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania i zrealizowano cały zakładany program.,,Nieprzetarty Rejs"
16 - 19 czerwca 2014 r.

Odbyła się kolejna, tradycyjna, masowa impreza żeglarska dla osób niepełnosprawnych. W tegorocznym ,,Nieprzetartym Rejsie" wzięło udział 200 uczestników z całej Polski. Przyjechały ekipy z Łukowa, Ryżek, Marcinkowa, Kwidzyna, Skórca, Jedwabna, Rejłowa, Białej Podlaskiej. Uczestnikami opiekowało się 60 osób kadry i wolontariuszy. Pogoda dopisała. Przez cały czas było słonecznie. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania. Oprócz tego były różne konkursy, nauka piosenek żeglarskich opowieści żeglarskie i nauka ratownictwa. Wieczory były przeznaczone na rozrywkę. W poniedziałek była dyskoteka, w hangarze ,,Pod Rekinem”. We wtorek było ognisko, grill i prezentacje poszczególnych grup. Największe brawa otrzymał ,,Tabor cygański" z Białej Podlaskiej. W środę ponownie wszyscy bawili się na dyskotece. W środę po południu planowaliśmy rozegrać regaty, ale z powodu silnego wiatru 4 - 5, w porywach do 6 B zmuszeni byliśmy je odwołać. Na wodę wyszły tylko Dezety ze zredukowanym ożaglowaniem do foka i bezana. Sasanki zostały w porcie. W czwartek od rana także wiało, ale słabiej, w porywach do 4 B, więc rozegraliśmy regaty na Sasankach i na Dezetach. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy dziękują wolontariuszom, a szczególnie harcerzom z Giżyckiego Hufca ZHP.

Wyniki regat:
W klasie SASANKA
1. Leszek Król, Jacek Jakubczyk, Cezary Piechowicz, Łukasz Soćko,  Wojciech Radomski
2. Mateusz Caban, Małgorzata Stankiewicz, Anna Jędral, Izabela Ostrysz, Mariusz Luty
3. Janusz Wilczyński, Henryk Bociański, Stanisława Grochowska, Stanisław Jaśkiewicz, Bolesława Łachacz

klasa DZ
1. Jacht ,,Balanga" - Tadeusz Niewiadomski, Mirosław Lisiczyński, Aleksandra Solińska, Magda Ginter, Dariusz Rejman, Ewa Rejman, Jadwiga Wasińska, Kaja Hermaszewska, Damian Świetlicki, Bożena Błażejewska, Janina Czarnik, Agnieszka Sitnicka
2. Jacht ,,W Rejs" - Feliks Basłyk, Radosław Zarzycki, Paweł Zabielski, Mariusz Marciniak, Anna Kachniarz, Dorota Galińska, Marcin Śpiewak, Grzegorz Bąk, Renata Denis, Łukasz Miechowiecki, Jacek Sadło
3. Jacht ,,Hulaj Dusza" - Andrzej Skotnicki, Janusz Fedyk, Andrzej Fedyk, Janina Kiełbus, Marta Simonowicz, Piotr Sidoruk, Ewa Borkowska, Artur Grzegorzewski, Adam Polko,Waldemar Butkiewicz, Żaneta Rogala


XX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością
21 - 26 czerwca 2014 r.

Rozegraliśmy jubileuszowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie. Jak zwykle głównym organizatorem, była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a zawodnicy niesłyszący na Tangach. Niestety w tym roku pogoda nie dopisała. Przez cały czas trwania Mistrzostw było niewiele słońca. Było wiele deszczu i silnych szkwałów, ale mimo tego rozegraliśmy 14 wyścigów metodą przesiadkową. W stosunku do lat poprzednich nastšpiły duże zmiany w składach załóg. Przede wszystkim podzieliła się załoga dotychczasowego siedmiokrotnego Mistrza Polski Andrzeja Burego. Tuż przed mistrzostwami Andrzej Bury z załogantką Olgą Gurnaś - Grudzień wygrali (pokonujšc w finale rodzinną załogę Małgorzaty i Zbyszka Szczepaniak) polskie eliminacje do tegorocznych Mistrzostw Świata w paraolimpijskiej klasie Skud 18, które odbędą się w sierpniu w Halifax w Kanadzie. Dotychczasowy załogant Burego - Marian Zakowicz, z którym startowali w jednej załodze kilkanaście lat przeszedł do Olgi, a Bury wystartował z zupełnie nową, ,,świeżą” załogą. W tej sytuacji obserwatorzy zakładali, że dostanie srogie ,,lanie”, ale mimo tego walczył do końca i zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce również z nową załogą zajął Waldek Woźniak – rezerwowy reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w klasie 2,4 mR. Także Zbyszek Szczepaniak po kontuzji Gosi startował z nową załogą i zajął dopiero czwarte miejsce. W kategorii żeglarzy niesłyszących Tomasz Gumiński miał ułatwione zadanie, gdyż jego główny konkurent Marcin Bodnar nie wystartował. W tej sytuacji, ,,Gumiś” bez problemu zdobył po raz szósty tytuł Mistrza Polski. Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i puchary. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON, oraz stałego sponsora Mistrzostw - firmę BUDIMEX S.A. Do grona sponsorów dołączyła w tym roku firma Hornet - producent między innymi sztormiaków. Zawodnicy losowali talony na sztormiaki, które będą uszyte na ich wymiary, oraz worki żeglarskie. Nagrody wręczał Kamil Petynka - Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Olga Górnaś - Grudzień, Marian Zakowicz, Bożena Bień
2. Andrzej Bury, Tadeusz Sosna, Ewa Cichy
3. Waldemar Woźniak, Adam Wójtowicz, Halina Liczmańska
4. Zbigniew Szczepaniak, Jan Cieślik, Przemysław Cieślik
5. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Andrzej Dziekoński
6. Janusz Wilczyński, Jan Nowak, Stanisław Jurgielewicz

Żeglarze Niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński, Paulina Laskowska, Beata Murawska
2. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Marcin Januszewski
3. Michał Maculewicz, Adrianna Podolska, Karina Fruba
4. Jakub Grzeszak, Agnieszka Idziak, Tomasz Budniewski
5. Agnieszka Trzaska, Magda Wałek, Stanisław Wadas
6. Anna Kwiatkowska, Krzysztof Łuczywek, Paulina Michniacka


X Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
27 - 29 czerwca 2014 r.

Kolejny raz wraz z i Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, byliśmy współorganizatorem największej w Europie imprezie żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych. Wzięło w niej udział 300 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu jachtach przez 3 dni uczyli się żeglarstwa. Głównym organizatorem imprezy była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Festiwal był dofinansowany Przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prognozy pogody nie były optymistyczne, lecz na szczęście się nie sprawdziły i przez cały czas trwania Festiwalu nie padało. W piątek przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane zajęcia. Wieczorem była zabawa plenerowa. Przygrywała kapela z Kwidzyna. W sobotę do obiadu w dalszym ciągu prowadziliśmy zaplanowane treningi na różnym sprzęcie. Ponieważ prognoza pogody na niedzielę była zła po obiedzie zmieniliśmy plan i rozegraliśmy 2 pierwsze wyścigi regat pierwotnie planowane na niedzielę. Walka była bardzo zacięta, gdyż puchary dla zwycięzców regat ufundował Prezydent RP Bronisław Komorowski. Szczególnie wyrównany pojedynek toczyły sasanki, ponieważ sternikami na nich byli uczestnicy zakończonych bezpośrednio przed Festiwalem XX Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - członkowie narodowej kadry polski. Po pierwszym dniu regat prowadził Andrzej Bury ( siedmiokrotny Mistrz Polski) z dorobkiem 4 punktów, przed Waldemarem Woźniakiem i Marianem Zakowiczem, którzy mieli po 6 punktów. Tuż za nimi była Olga Górnaś-Grudzień – 8 punktów i Leszek Król – 9 punktów. Zapowiadał się pasjonujący pojedynek na niedzielę. Wieczorem była zabawa z zespołem szantowym ,,Ostatnie takie trio" w hangarze ,,Pod Rekinem", oraz grill. Uczestnicy zajadali się ,,Kurczakiem po Giżycku" ufundowanym przez Ubojnię Drobiu Górni i Synowie. W niedzielę rozegraliśmy kolejne 2 wyścigi. Wystartowało 20 Sasanek, 8 Dezet, 8 Tang. Jak przewidywali obserwatorzy w klasie sasanka walka trwała do końca i wszystko rozstrzygnęło się dopiero w końcówce 4 wyścigu. Na podium stanęli Andrzej Bury (5 punktów), przed Waldemarem Woźniakiem (również 5 punktów) i Olgą Górnaś-Grudzień (6 punktów). Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody książkowe. Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie dziennikarzom Radia Gdańsk i Magazyn Hokej pod dowództwem Arka Chomickiego.

Wyniki regat:

Sasanka
1. Andrzej Bury, Zbigniew Wilk, Marek Nawrocki, Bożena Bień
2. Waldemar Woźniak, Beata Krasowiak, Jola KuŸnicka, Igor Polowczyk, Damian Ochman
3. Olga Górnaś - Grudzień, Robert Piotrowski, Henryk Arkuszewski, Adam Więcławski, Andrzej Lechn
4. Marian Zakowicz, Ryszard Stefanowicz, Radosław Stefanowicz, Irena Olszewska, Jan Olszewski, Zbigniew Dackiewicz
5. Mirosław Piotrowski, Wojciech Kukulski, Zdzisław Starzec, Jerzy Supran
6. Janusz Wilczyński, Mirosław Szafarz, Tadeusz Zawadzki, Marcin Białas, Zygmunt Białas
Tango
1. Arkadiusz Chomicki, Karolina Szade, Sebastian Kulczyński, Artur Łukasik, Kazimierz Łukasik
2. Kazimierz Kulik, Wiktoria Ejm, Ewelina Makówka, Kuba Różański, Adam Rutkowski Bartek Królikowski
3. Waldemar Duźniak, Anna Głowacka, Sylwia Krześniak, Michał Stasiak, Andrzej Witczak
4. Sebastian Kwiatkowski, Małgorzata Malinowska, Małgorzata Sitnicka, Zygmunt Sitnicki, Agnieszka Godlewska
5. Waldemar Skolimowski, Marek Kazimierczyk, Paweł Wysocki, Elżbieta Markiewicz, Eliza Olędzka, Krzysztof Hennig, Wiesława Kabat
6. Wojciech Gorgul, Mirosława Królasik, Janina Żłobińska, Wiktor Żłobiński, Czesława Florczyk, Andrzej Florczyk
Dz
1. Tadeusz Niewiadomski, Mirosław Lisiczyński, Mariusz Piasecki, Gabriel Bednarek, Halina Krzeszewska, Janina Skowerańda, Jadwiga Klimczuk, Anna Bartczyk, Sylwester Bartczyk, Teresa Jerzewska, Barbara Filipczak,
2. Andrzej Szocik, Klaudia Stolarczyk, Tomasz Stolarczyk, Marianna Piasecka, Jadwiga Wypych, Leokadia Andrzejewska, Dominik Bluszke, Jadwiga Jóźciak, Aneta Kubiak, Małgorzata Stolczyk
3. Leszek Szeląg, Amanda Mela, Agata Talarowska, Patrycja Gosławska, Natalia Dylewska, Katarzyna Leśniewska, Weronika Galas, Patrycja Sarowska, Ewelina Batniak, Patryk Walczak, Kamil Tomaszewski
4. Halina Pogorzelska, Halina Kosakiewicz, Jarosław Prałanowski, Andrzej Wibik, Ania Malinowska, Jan Stachurski, Henryk Królik, Teresa Wilk, Jan Jurczak, Mirosława Tralewska
5. Bogdan Wiśniewski, Renata Talkowska, Krzysztof Kikowski, Renata Palmia, Magda Jabłońska, Jerzy Kaźmierczak, Bogusława Jędrzejewska, Ewa Krawczyk, Piotr Filipiak, Magda Frączak, Elżbieta Milecka, Cazary Milecki,
6. Feliks Basłyk, Marcin Pajszczyk, Ola Witczyk, Angelika Klimaszewska, Zygmunt Kaczorowski, Sandra Pająk, Łukasz Lepiarski, Mateusz Michalski, Kasia Gołąb, Magda Frątczak, Adam GołdaXI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - I Edycja
30 czerwca – 2 lipca 2014 r.

Bezpośrednio po Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych rozegraliśmy pierwszą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pogoda była zmienna, ale mimo tego przeprowadziliśmy 6 wyścigów systemem przesiadkowym. Wszyscy spodziewali się zaciętej rywalizacji między kadrowiczami. Do kadrowiczów dołączył także Wiesław Borowiecki Mistrz Polski z 2012 roku. Było interesująco, gdyż w załodze siedmiokrotnych Mistrzów Polski nastąpiła zmiana sternika. Andrzeja Burego (który wygrał polskie eliminacje i razem z załogantką Olgą Górnaś-Grudzień będą reprezentować Polskę na mistrzostwach Świata w klasie Skud 18 - będą rozegrane w sierpniu w Kanadzie) zastąpił dotychczasowy, wieloletni szotmen Marian Zakowicz. Zmiana ta okazała się niezwykle korzystna i ,,nowo-stara" załoga wygrała wszystkie wyścigi, nie dając rywalom żadnych szans. Dla bardziej obeznanych obserwatorów nie było to dużą niespodzianką, ponieważ Marian wygrywał już różne regaty. Był między innymi sternikiem załogi, która zdobyła tytuły Mistrzów Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych w 2010 roku. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.

Wyniki:
1. Marian Zakowicz, Andrzej Bury, Bożena Bień
2. Olga Górnaś-Grudzień, Waldemar Woźniak, Adam Wójtowicz
3. Wiesław Borowiecki, Marek Kupras, Monika Wiśniewska
4. Rafał Szklarz, Bogdan Pieńczykowski, Tomasz Pawlik
5. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Helena Stodulska
6. Michał Dżugan, Aleksandra Haliczyn, Marta BoniakowskaII Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
3 - 16.07.2014 r.

Odbyły się drugie z czterech zaplanowanych na ten sezon letni szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych zakończone egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania i zrealizowano cały zakładany program.I Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
17.07. - 30.07.2014 r.

Odbyły się zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa pierwsze z czterech zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były dobre. Przez większość czasu trwania warsztatów było słonecznie. Dopisał także wiatr 2 - 4 B, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych jak i na dezetach. Wykorzystując dobre warunki chętni żeglowali również po kolacji. Odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Akcja będzie kontynuowana.II Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
15.07. - 28.07.2014r.

Odbyły się drugie z czterech zaplanowanych przez nas w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakštków Polski. Warunki pogodowe były znakomite. Przez cały czas trwania warsztatów było dużo słońca. W drugim tygodniu większość uczestników miała już dość słońca i marzyła o deszczowym dniu, ale nie spadła ani kropla deszczu. Niektórzy żeglowali z parasolkami. Dopisał także wiatr 2 - 4 B, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych, jak i na dezetach oraz katamaranach. Wykorzystując dobre warunki chętni żeglowali również po kolacji. Odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Ostatniego dnia rozegraliśmy regaty. Zawodnicy ścigali się na Sasankach. Sternikami byli ,,świeżo upieczeni" żeglarze jachtowi, którzy poprzedniego dnia zdali egzamin na ten stopień. Odbyły się 3 wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Akcja będzie kontynuowana.III Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
17.07. - 30.07.2014 r.

Odbyły się trzecie z czterech zaplanowanych na ten sezon letni szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych zakończone egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakštków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania i zrealizowano cały zakładany program. Podczas warsztatów żeglarskich panowała niesamowita atmosfera. Był to czas zdobywania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności żeglarskich, ale również czas nawiązania różnych ciekawych relacji i poznawanie ciekawych osób. Wśród uczestników wyłoniło się wiele uzdolnionych osób, posiadających różne ciekawe talenty. Między innymi poznaliśmy sporo talentów artystycznych a szczególnie poetyckich. Wspólnie spędzony czas wśród ,,braci żeglarskiej" pozwolił na ułożenie wielu wierszy, rymowanek, które oddają przeżycia samych uczestników jak i również przedstawiają co nas tu wspólnie łączyło i czego się można było nauczyć.

Agnieszce - w białym Kapelutku
Adamowi - co nie zna smutku
Kici - z zielonym rowerkiem
Felkowi - co De - Zety włada sterkiem
Waldkowi - wniebowziętemu i
Adasiowi za fajerwerki
Markowi za setki foto
Wiesiowi za rady cenniejsze niż złoto
Stasiowi co się chlubi, że dziewczyn nie lubi
Andrzejowi Sz - specowi od chmurek
Jankowi - co pociąga za ten główny sznurek
I Izie - co zawsze rację ma
podziękowania na sto dwa

Jankowi z serdecznym podziękowaniem za fantastyczne przyjęcie i opiekę w trakcie całego szkolenia.

On patrzy wszystkiego, wszystkiego pilnuje
Nawet jak podpadniesz, to cię nie strofuje
Uwagę Ci zwróci, grzecznie - z dużym taktem
Jego więc życzliwość - oczywistym faktem

Lecz tkwi w jego duszy to upodobanie
Że oblewa wodą facetów - nie panie
Podpłynie cichutko i żuci Ci koło
A tyś mokry cały, od góry do dołu

Ja nie będę Go pryskał z kubka ani z miski
Lepiej Go zaproszę na szklankę Whisky
Więc jak tu jesteśmy przyjmijmy to motto:
,,Nad Kisajnem nie masz, jak nasz Janek Gotto"

Adamowi - z wyrazami wdzięczności za cierpliwość i wyrozumiałość oraz pomoc przed egzaminem i za uśmiech z podziękowaniem.

Nie jest łatwo, nie jest łatwo, raczej trudno jest
Nic od niego nie usłyszysz - tylko taki tekst
Swym sokolim wzrokiem ciągle szuka szkwału
I już każe nam tam płynšć do - chyba dla kawału.


On nam prawi przed kolacją o parówkach z serem
A nie powie ,,skubaniutki", jak się kręci sterem
Nie ten baksztag, nie ta rufa i wszystko do kitu
I nie raczy nas nauczyć żeglarskiego sprytu

Można by Go tak flekować jeszcze przez godzinkę
Lecz ten wierszyk już się kończy - zatem pochwał kilka
Myślicie, że tyran - nie to są złudzenia
Już po chwili uśmiech twarz Mu rozpromienia

Dziewczyny On kocha - wszystkie bez pamięci
Co spojrzy na którą - wnet nabiera chęci
A jak spotka rudą, to do nóg jej pada
I tak się przedstawia ,,Madam im Adam"

I choć to nietakt ogromny
I może to niezbyt wypada
To jeszcze jako załącznik:

,, O cebulce do pomidorów ballada"

Do Pomidorów cebulki, do pomidorów cebulki,
do pomidorów cebulki mi brak
I ten drobniutki mankament, choć mi nie
zepsuł całoœci to nie zaprzeczalny jest fakt

Słońce piekące codziennie, lejšcy lejący się z nieba żar
i cišgle mnie wkurzający, kręcący złośliwie wiatr
To drobne niedogodności, bo zalet pobytu jest
Więcej, bo zalet pobytu jest więcej i oczywisty to fakt

Jutro pojadę do domu i oczywisty to fakt
że pomidorków z cebulką, że pomidorków
z cebulką na pewno nie będzie mi brak

Lecz gdy godziną wieczorną zmęczony będę szedł spać
Gdy zamknę oczy to ujrzę przyjaciół wspaniałych brać
To pewne, że wiele miesięcy, bardzo długich
Miesięcy, na pewno będzie ich brak.
Więc myślę, że w przyszłym - roku, gdy tylko
słońce dopiecze wrócę w Giżycku na szlak


Giżycko 28 lipiec 2014 Edek Całka


I „Sprawni żeglarze” - Warsztaty Sportowo-rehabilitacyjne
29.07. - 11.08.2014r.

Odbyły się pierwsze zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim warsztaty sportowo-rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W warsztatach wzięło udział 20 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo zajęć na wodzie na różnorodnym sprzęcie w tym żeglowania na jachtach kabinowych i na dezetach. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Była także wspólna zabawa szantowa przy grillu i ognisku.


III Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
29.07. – 11.08.2014r.

Odbyły się trzecie z czterech zaplanowanych przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były dobre. Przez cały czas trwania warsztatów było dużo słońca. Dopisał także wiatr, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych, jak i na dezetach oraz katamaranach. Wykorzystując dobre warunki chętni żeglowali również po kolacji. Odbył się rejs szkoleniowy dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Była również wieczorna nauka szant przy grillu i ognisku. Instruktor Marian Zakowicz (dziewięciokrotny Mistrz Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością) codziennie od 4 rano łowił ryby (nawet z sukcesami), ale mimo że bardzo starał się namówić do tego uczestników warsztatów (głównie z własnej wachty) jakoś nie miał chętnych naśladowców. Jak zwykle ostatniego dnia rozegraliśmy regaty. Zawodnicy ścigali się na Sasankach. Sternikami byli ,,świeżo upieczeni" żeglarze jachtowi, którzy poprzedniego dnia zdali egzamin na ten stopień i zgodnie z wieloletnią tradycją zostali ,,pasowani" na żeglarzy. Tradycyjnie jeżeli w trakcie ,,pasowania" delikwent wypuści z zębów zaświadczenie o zdanym egzaminie ceremonia jest powtarzana. Nie ma taryfy ulgowej. Wprawdzie w chwili rozpoczęcia regat pogoda spłatała nam figla i wiatr osłabł do 1 B, ale mimo tego odbyły się 3 wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy.

Wyniki regat:
1. Georgios Tzikas, Grażyna Warzecha, Ludmiła Czechowska
2. Anna Socha, Małgorzata Malinowska, Robert Szczupak
3. Zbigniew Dwornik, Jan Jaworski, Halina Wójcik
4. Urszula Podsiadło, Arkadiusz Głód, Adam Matusiak, Wojciech Woœ
5. Agata Lach, Katarzyna Matysiak
6. Stawicki Piotr, Chojecka Teresa, Mieczysław DługoszIV Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
31.07. - 13.08.2014 r.

Odbyły się czwarte w tym sezonie letnim szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych zakończone egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nich udział 21 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania. Był wspólny z innymi warsztatami wieczór szantowy przy ognisku, rejs szkoleniowy dookoła ,,Wyspy Giżyckiej", a także rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Nie obyło się oczywiście bez pasowania na żeglarzy uczestników warsztatów, którzy zdali egzamin na stopień żeglarza jachtowego.IV Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
12.08. – 25.08.2014r.

Odbyły się czwarte z zaplanowanych przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były dobre. Nie padało i było sporo słońca. Nie zabrakło także wiatru dzięki czemu zrealizowaliśmy cały program szkoleniowy. Wszystkie osoby, które przystšpiły do egzaminów na stopnie żeglarza i sternika motorowodnego zdały je. Odbył się rejs szkoleniowy dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Była również wieczorna nauka szant przy grillu i ognisku, oraz dyskoteka w hangarze połączona z różnymi konkursami żeglarskimi (między innymi wiązanie węzłów i buchtowanie na czas). Tradycyjnie na koniec warsztatów zamierzaliśmy rozegrać regaty. Regaty miały zacząć się o godzinie 9.00. Prognozy pogody były niezłe, lecz niestety zabrakło wiatru. Komisja Sędziowska dwukrotnie przed obiadem odraczała start, ale cišgle był kompletny sztil. Po obiedzie pojawiły się na chwilę pojedyncze słabe podmuchy 0 - 1 B, ale wkrótce jezioro znowu było kompletnie gładkie. W tej sytuacji musieliśmy odwołać regaty.
II ,,Sprawni żeglarze" - Warsztaty Sportowo-rehabilitacyjne
12.08. - 25.08.2014r.

Odbyły się drugie zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim warsztaty sportowo-rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W warsztatach wzięło udział 20 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były dobre. Było sporo słońca i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu zrealizowaliśmy cały zakładany program szkoleniowy. Kilkoro uczestników przystąpiło do egzaminów na stopień żeglarza jachtowego i po jego zdaniu zgodnie z wieloletnią tradycją zostali ,,pasowani" na żeglarzy. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Była także wspólna zabawa szantowa przy grillu i ognisku, oraz dyskoteka z różnymi konkursami żeglarskimi (między innymi z wiązaniem węzłów i buchtowaniem na czas). Tradycyjnie na zakończenie warsztatów planowaliśmy rozegrać regaty na sasankach. Regaty miały się rozpocząć o godzinie 9.00. Niestety pogoda spłatała nam figla i od rana nie było wiatru. Komisja Sędziowska dwukrotnie odraczała start, ale do obiadu nie udało się nam rozegrać ani jednego wyścigu. Po obiedzie pojawiło się kilka słabych podmuchów 0 - 1 B, ale wkrótce znowu był kompletny sztil. W tej sytuacji zmuszeni byliśmy odwołać regaty.XI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - II Edycja
29 - 31 sierpnia 2014 r.

Rozegraliśmy drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak zwykle w regatach wzięło udział 20 załóg. Zawodnicy ścigali się na Sasankach i byli podzieleni na dwie kategorie - żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (11 załóg) i żeglarzy niesłyszących (9 załóg). Piątek był dniem treningowym. Nastąpiły zmiany w dotychczasowych składach załóg. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo zabrakło głównego faworyta Andrzeja Burego, reprezentanta Polski, który podczas Mistrzostw Świata rozegranych w sierpniu w Kanadzie doznał kontuzji. Również w kategorii żeglarzy niesłyszących nie wystartowali główni faworyci Tomasz Gumiński i Marcin Bodnar. Prognoza pogody nie była dobra i niestety się sprawdziła. W sobotę był słaby wiatr zaledwie 1 B i od rana do obiadu z trudem rozegraliśmy 3 wyścigi. Na pocieszenie uczestnicy regat i widzowie mogli podziwiać paradę Oldtimerów, której trasa przebiegała wzdłuż i blisko kei portu regat. Po obiedzie wiatr był odrobinę silniejszy, ale w połowie drugiego wyścigu najpierw przyszła ulewa, a następnie po jej zakończeniu była kompletna flauta i musieliśmy zaholować jachty do portu. Po podliczeniu wyników okazało się, że w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadzi Waldemar Woźniak przed Olgą Gurnaś-Grudzień. Niespodzianką in minus było dopiero 5 miejsce Mariana Zakowicza , który wygrał poprzednią edycję regat. W kategorii żeglarzy niesłyszących prowadził ze zdecydowaną przewagą Michał Maculewicz. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. W niedzielę w dalszym cišgu był słaby wiatr 1-2 B i rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. W czołówce nie nastšpiły żadne zmiany. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Waldemar Woźniak, Marek Żywuszko, Małgorzata Sarapuk
2. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Elżbieta Wroniak
3. Dariusz Kuśnierz,Leszek Król,Helena Stodulska
4. Bogdan Pieńczykowski, Rafał Szklarz,Dariusz Pieńczykowski
5. Marian Zakowicz, Bożena Bień, Wiesław Wolsza
6. Grzegorz Włochowicz, Ewelina Retelewska - Guc, Jaromir Szczepański

Żeglarze niesłyszący:

1. Michał Maculewicz, Władysław Suarski, Wojciech Brzośko
2. Daniel Bartnicki, Pamela Daszkowska, Piotr Engler
3. Monika Kozub, Marek Rolnik, Małgorzata Migdlar
4. Jakub Grzeszak, Karina Fruba, Grzegorz Hop
5. Beata Zalewska, Ewa Afanasjew, Bernard Harasiniuk
6. Dawid Okrój, Marek Szymański, Michał MatuszczykŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW 60+
6 - 7 września 2014 r.

W dniach 6 - 7 września 2014 roku w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych. W odróżnieniu od bardzo reklamowanych regat mających na celu aktywizację ,,żeglarzy seniorów", którzy ukończyli 40 lat w naszych regatach startowali prawdziwi seniorzy znacznie powyżej 60 lat. Średni wiek trzyosobowej załogi oscylował około 200 lat. Trzy najstarsze załogi przekroczyły 220 lat ( odpowiednio 225 lat i 10 miesięcy, 223 lata i 6 miesięcy, 223 lata i 2 miesiące). Mieliśmy nawet zgłoszenie załogi o łącznym wieku 240 lat, ale jeden z członków załogi musiał wziąć udział w ważnym wydarzeniu rodzinnym i w rezultacie załoga nie wystartowała. Regaty odbyły się bez jakiegokolwiek dofinansowania. Tradycyjnie gościny i sprzętu udzieliło Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, a cała obsługa włącznie z Komisją Sędziowską pracowała na zasadzie wolontariatu. Dzięki temu uczestnicy regat nie uiszczali nawet wpisowego. Przez cały czas trwania imprezy pogoda była znakomita. Było ciepło i słonecznie, wiatr około 2 B. Aktu podniesienia bandery dokonał najstarszy zawodnik ( 78 lat) Andrzej Apollo. W sobotę do obiadu rozegraliśmy 3 wyścigi, a po wyśmienitej grochówce i krótkiej przerwie rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Po pierwszym dniu regat prowadziła ze zdecydowaną przewagą załoga żeglarzy z niepełnosprawnością pod dowództwem Wieśka Nowakowskiego członka polskiej narodowej kadry paraolimpijskiej. Nie było to niespodzianką, gdyż mimo że była to jedna z najstarszych załóg (223 lata i 2 miesišce) wszyscy jej członkowie to instruktorzy od wielu lat zajmujący się szkoleniem osób niepełnosprawnych w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Drugie miejsce zajmowała jedna z najmłodszych załóg (zaledwie 189 lat i 10 miesięcy) pod dowództwem Andrzeja Orłowa ze szkoły żeglarstwa Orlan z Kutna. Wieczorem była impreza przy ognisku ze wspólnym śpiewaniem starych i nowych szant. Niestety nasi niepełnosprawni koledzy byli tak pewni zwycięstwa i tak długo balowali, że odbiło się to na ich dyspozycji w następnym dniu regat. W siódmym wyścigu faworyci żeglowali fatalnie i zajęli dopiero 9 miejsce, a ich konkurenci byli skoncentrowani i wygrali go. O końcowej klasyfikacji zadecydował ostatni, ósmy wyścig długodystansowy. Warunki były idealne - wiatr 2, a za ,,Dębową Górką" 3 B. Przez większą część dystansu faworyci prowadzili, ale w końcówce ,,zagapili się" i wyprzedziły ich dwie załogi. Wyścig wygrała załoga żeglarzy z niepełnosprawnością pod dowództwem Felka Basłyka. Po poczęstunku nie pozostało nic innego jak zakończyć regaty. Po podliczeniu punktów przez Komisję Sędziowską okazało się, że faworyci przegrali regaty o 2 punkty. Zwycięzcy otrzymali medale, puchary i dyplomy. Każdy zawodnik otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Losowane były między innymi talony na sztormiaki szyte na miarę i worki żeglarskie ufundowane przez producenta sztormiaków firmę Hornet. Regaty filmowała TVP Olsztyn. Zaprosiliśmy zawodników na kolejne Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które zostaną rozegrane w trzeci weekend września 2015 roku.
Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom a szczególnie Andrzejowi Szocikowi, Izie Godlewskiej i Janowi Gotto za pomoc w przeprowadzeniu regat.

Wyniki:
1. Andrzej Orłow, Elżbieta Orłow, Marek Gajda (17 pkt.)
2. Wiesław Nowakowski, Zbysław Zieliński, Stanisław Górniak (19 pkt.)
3. Jerzy Uzarowicz, Jerzy Marczyński, Krzysztof Pawlik (23 pkt.)
4. Feliks Basłyk, Stanisław Wróbel, Mirosław Lisiczyński (27 pkt.)
5. Andrzej Stegman, Dariusz Malik, Waldemar Kulikowski (30 pkt)
6. Eugeniusz Rakowicz, Włodzimierz Klos, Henryk Białas (31 pkt.)

II Żeglarskie Mistrzostwa Makroregionu Pomorskiego Niepełnosprawnych
8 - 12 września 2014 r.

Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych zorganizowało swoje drugie Mistrzostwa. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego z środków PFRON. Przez cały okres pogoda była bardzo dobra. Było ciepło i słonecznie. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu zrealizowano cały zakładany program. Program był bardzo bogaty, gdyż oprócz regat i zajęć na wodzie było dużo innych konkurencji. Rozegrano między innymi wyścigi kajakowe, turniej tenisa stołowego, turniej warcabowy. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Były także imprezy towarzyszące (między innymi ognisko) na których grała kapela ,,HOFF BAND - Ela i Kapela". Po podsumowaniu wyników regat i innych turniejów ustalono ostateczną listę osób nagrodzonych. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy.

Wyniki:
1. Marek Nawrocki
2. Zbigniew Wilk
3. Jerzy Stepczyński
4. Jan Olszewski
5. Irena Olszewska
6. Elżbieta SenderekXI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - III Edycja
12 - 14 września 2014 r.

Rozegraliśmy trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy ścigali się na Sasankach i byli podzieleni na dwie kategorie - żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących. Piątek był dniem treningowym. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wystartowała cała polska czołówka z wyjątkiem rodzinnej załogi Zbigniewa i Małgorzaty Szczepaniak. W najbardziej utytułowanej polskiej załodze nastąpiła zmiana sternika – Andrzej Bury zamienił się z Marianem Zakowiczem. W kategorii żeglarzy niesłyszących nie wystartowali główni faworyci Tomasz Gumiński i Marcin Bodnar. Prognoza pogody była znakomita i w pełni się sprawdziła. Przez cały czas regat było bardzo ciepło i słonecznie. W sobotę rano był wprawdzie słaby wiatr 1 B, ale wkrótce osiągnął siłę 2 B do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. Po obiedzie w dalszym ciągu wiało 2-3 B i dopiero w trakcie szóstego wyścigu po godzinie 17-tej wiatr osłabł, ale bez problemu ukończyliśmy go. Wieczorem była opóźniona kolacja, a po niej dyskoteka. Po podliczeniu wyników okazało się, że w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadzi Leszek Szeląg przed Dariuszem Kuśnierzem. Za nimi byli członkowie kadry narodowej Olga Górnaś-Grudzień i Andrzej Bury. Kolejny kadrowicz Waldemar Woźniak trzy pierwsze wyścigi miał dobre, ale w serii popołudniowej nie wystartował z powodu niedyspozycji żołądkowej. W kategorii żeglarzy niesłyszących prowadziła ze zdecydowaną przewagą Anna Kwiatkowska. Zapowiadała się ostra walka w niedzielę. W niedzielę rano nie było wiatru, lecz po dziesiątej było już 2 a momentami 3 B i bez problemu rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Zacięta walka trwała aż do ostatniego wyścigu, którego wyniki zadecydowały o czterech pierwszych miejscach. Walka była tak zażarta, że gdy jeden z załogantów (Józef Wolsza) wypadł za burtę i zostawił za sobą ślad w postaci pływających 11 banknotów stuzłotowych żadna z załóg nie zdecydowała się przerwać wyścigu, aby je pozbierać. Dobrze żeglował Waldemar Woźniak, który wyzdrowiał, ale po stratach z poprzedniego dnia nie miał już szans na podium. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Leszek Szeląg, Janusz Staszyński, Błażej Pałąmarczuk (17 pkt.)
2. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Danuta Przewoźna (17 pkt.)
3. Marian Zakowicz, Andrzej Bury, Bożena Bień (19 pkt.)
4. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Helena Stodulska (20 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Stanisław Wróbel (31 pkt.)
6. Waldemar Woźniak, Lilianna Prześlica, Jan Nowak (31 pkt.)

Żeglarze niesłyszący:
1. Anna Kwiatkowska,Beata Murawska, Marta Droździel
2. Marta Markuszewska, Magda Wałek, Jadwiga Grzeszak
3. Michał Maculewicz, Marta Maculewicz, Tadeusz Lubecki
4. Dawid Okrój, Marek Szymański, Marcin Gulatowski,,Bez barier na wodzie"
9 - 22.09.2014 r.

Pod takim tytułem odbyły się kolejne w tym sezonie letnim warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych dofinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe). W warsztatach wzięło udział 30 uczestników. Przez cały czas pogoda była znakomita. Było ciepło i słonecznie. Nie zabrakło także wiatru. Uczestnicy żeglowali na różnorodnych jachtach kabinowych ( Tangach, Sasankach i Venusach) oraz dezetach pod dowództwem znakomitych instruktorów - członków kadry narodowej żeglarzy niepełnosprawnych. Były ogniska z szantami i wieczorne tańce. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Na zakończenie warsztatów najlepsi przystąpili do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Po jego zdaniu zgodnie z wieloletnią tradycją zostali „pasowani” na żeglarzy.XI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - IV Edycja
3 - 5 październik 2014 r.

Rozegraliśmy czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystartowało 20 załóg. W regatach nie wystartował główny faworyt Andrzej Bury, który w dalszym ciągu leczy kontuzję odniesionš podczas Mistrzostw Œwiata w Kanadzie. Wzięła w nich natomiast udział grupa osób z sekcji żeglarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Giżycka, z którą współpracujemy od roku. Zostali dokooptowani do poszczególnych załóg i dlatego wiele z nich liczyło po 4 osoby. Zawodnicy ścigali się na Sasankach. Piątek był dniem treningowym. Prognoza pogody była znakomita i w pełni się sprawdziła. Przez cały czas regat było bardzo ciepło i słonecznie. W sobotę rano był wprawdzie słaby wiatr 1 B, ale wkrótce osišgnął siłę 2 B do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. Po obiedzie w dalszym ciągu wiało 2 B i rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Po podliczeniu wyników okazało się, że prowadzi Wiesław Borowiecki (Mistrz Polski z 2012 roku) przed Janem Uruskim. Niespodziewanie trzecie miejsce zajmowała nowa, młoda, świeżo sformowana z osób pochodzących z różnych miejscowości (Koszalin, Kargoszyn, Ciechanów) załoga pod dowództwem Michała Dżugana. Różnice punktowe pomiędzy sześciu pierwszymi załogami były minimalne i wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. W niedzielę pogoda była w dalszym ciągu dobra i rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Borowiecki żeglował równo i nie dał rywalom żadnych szans. Dżugan miał kolizję z innym jachtem w ósmym wyścigu i stracił wiele punktów. Tak go to zdeprymowało, że w dziewiątym wyścigu żeglował słabo i w rezultacie stracił pewne miejsce na podium, ale według obserwatorów w przyszłym sezonie może „zamieszać” wśród najlepszych. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Okazały puchar dla najlepszego sternika wszystkich edycji XI Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością otrzymał Dariusz Kuśnierz.

Wyniki:

1. Wiesław Borowiecki, Ewa Nazarowska, Marian Maculewicz, Franciszek Wiszniewski (20 pkt.)
2. Jan Uruski, Zdzisław Uruski, Andrzej Ławniczek (29 pkt.)
3. Leszek Szeląg, Barbara Krakowiak, Marta Simonowicz (32 pkt.)
4. Leszek Król, Jerzy Makutynowicz, Aleksandra Makutynowicz (34 pkt.)
5. Michał Dżugan, Aleksandra Haliczyn, Marta Boniakowska (35 pkt.)
6. Adam Wójtowicz, Agnieszka Wójtowicz, Jacek Zell (38 pkt.)WARSZTATY ŻEGLARSKIE NA MORZU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
11 - 24.10.2014 r.

Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie dzięki dużej pomocy Pomorskiego Oddziału PFRON i sfinansowaniu ze œrodków PFRON zorganizowało projekt „WARSZTATY ŻEGLARSKIE NA MORZU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” w Chorwacji. W warsztatach wzięło udział 14 osób niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Wyjazd uczestników na rejs do Chorwacji miał na celu zainteresowanie 14 osób niepełnosprawnych żeglowaniem na morzu, oraz pokazanie im, że bez względu na ich schorzenia mogą czynnie uprawiać żeglarstwo nie tylko na jeziorach, ale również na morzu. Dla osób, które posiadają uprawnienia dały możliwość zrobienia stażu koniecznego do powiększenia swoich uprawnień i poszerzenia swoich umiejętności. Na miejsce uczestnicy dotarli dzięki samochodom użyczonym przez instruktorów i uczestników. Realizacja projektu rozpoczęła się od przyjęcia jachtów. Jachty były w dwóch różnych marinach Mandalina w Sybeniku, druga w marinie Kremik w Primosten. Już pierwszego dnia rozpoczęła się realizacja programu szkoleniowego. Szkolenie obejmowało takie dziedziny żeglarstwa jak: bezpieczeństwo i ratownictwo na morzu z praktycznym wykonaniem manewru człowiek za burtą, obsługa radia - podawanie sygnału wzywania pomocy, słuchanie prognozy pogody i innych informacji podawanych przez stacje brzegowe, nauka nawigacji z wyznaczaniem pozycji na mapie metodą terestryczną oraz za pomocą GPS, w porze nocnej rozpoznawanie świateł nawigacyjnych. Oprócz nauki żeglowania załogi musiały przygotowywać posiłki na jachcie i dodatkowo uczyli się planowania zakupów i sporządzania jadłospisu. Z uwagi na fakt, iż był to rejs typowo szkoleniowy każdy z jachtów obrał własny kurs i instruktorzy ustalili własny tok szkolenia. Dzięki wytężonej pracy instruktorów oraz dużego zaangażowania uczestników zrealizowany został cały założony program. Wszyscy zdobyli nowe doświadczenia i poznali obowiązki i zasady obowiązujące na morzu pod żaglami i na silniku. Każdy otrzymał też opinię z rejsu. Dokument ten jest niezbędny dla osób chcących kandydować do komisji egzaminacyjnej na patent żeglarza jachtowego, dla osób zamierzających podejść do egzaminu na Morskiego Sternika Jachtowego oraz przyda się tym osobom, które będą ubiegały się o stopień Kapitana Jachtowego.

 
 

© Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych | Wykonanie: