O nas
    Władze
    Historia powstania
    Rok 2004
    Rok 2005
    Rok 2006
    Rok 2007
    Rok 2008
    Rok 2009
    Rok 2010
    Rok 2011
    Rok 2012
    Rok 2013
    Rok 2014
    Rok 2015
    Rok 2016
    Rok 2017

Pogoda na jutro
Pogoda w Gizycku

Warto zobaczyż

 

ROK 2017


PUCHAR POLSKIEGO ZWIĄZKU ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH w klasie MONOTYP XV
22 styczeń 2017 r.

Rozegraliśmy drugie w tym sezonie zimowym integracyjne regaty bojerowe. W sobotę na zakończenie poprzednich regat mieliśmy wątpliwości czy będzie to możliwe, gdyż według prognozy pogody w nocy miała być plusowa temperatura, a co gorsze miał padać deszcz. Do północy prognoza się sprawdziła, ale na szczęście nad ranem przyszedł lekki mróz. Dodatkowo wiatr zmienił kierunek z północnego na zachodni i rozległe jezioro przed falochronem portowym, które sprawiało nam wiele trudności poprzedniego, dnia zniknęło. Poprawiła się także widoczność, ale niestety wiatr trochę osłabł. Z trudem rozegraliśmy 3 wyścigi. Nastąpiły zmiany w składach załóg. Ponieważ Waldemar Woźniak musiał wyjechać do Adama Wójtowicza dołączył Mirosław Piotrowski. Okazało się to dobrą zamianą i dzięki temu wygrali dwa wyścigi i całe regaty. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Sędzią Głównym regat podobnie jak poprzedniego dnia był Andrzej Szocik. To dopiero początek sezonu bojerowego. Zamierzamy zorganizować jeszcze kilka treningów i kilka regat. Jak będą dobre warunki lodowe informacje o imprezach bojerowych będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej.
Wyniki;
1. Adam Wójtowicz, Mirosław Piotrowski
2. Leszek Szelšg, Aleksandra Kwiecińska
3. Wiesław Nowakowski, Jan Gotto

XI PUCHAR MAZURSKIEJ SZKOŁY ŻEGLARSTWA
w klasie MONOTYP XV
21 styczeń 2017 r.


Rozegraliśmy pierwsze w tym sezonie zimowym integracyjne regaty bojerowe. Do czwartku warunki lodowe były znakomite. Pomiary grubości i konsystencji lodu na akwenie regat wykazały, że lód był twardy, miał średnio około 15 centymetrów a śniegu było zaledwie około 2 centymetry. Przygotowaliśmy bojery i przeprowadziliśmy pierwszy trening. Niestety w piątek zaczął padać deszcz i padało także w nocy. W sobotę rano na lodzie było kilka centymetrów wody, a ponieważ był północny wiatr który ,,spychał" wodę z jeziora - przed falochronem portowym powstało rozległe jezioro na lodzie gdzie głębokość wody sięgała 15 centymetrów. Dodatkowo była słaba widoczność, gdyż było mgliście, ale na szczęście był wiatr 2 B a w szkwałach do 3 B, tak że kilka razy unosiło płozy monotypów. Rozegraliśmy trzy wyścigi. Dwa wygrał Wiesław Nowakowski a jeden Adam Wójtowicz. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.
Wyniki;
1. Wiesław Nowakowski, Jan Gotto
2. Adam Wójtowicz, Waldemar Woźniak
3. Leszek Szelšg, Aleksandra Kwiecińska
4. Leszek Król, Mirosław Piotrowski
5. Andrzej Tabor, Aleksandra Dolot

IX BOJEROWE MISTRZOSTWA POLSKI ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH
28 - 29 styczeń 2017 r.


Rozegraliśmy kolejne w tym sezonie zimowym regaty bojerowe. Jak zwykle we wszystkich imprezach bojerowych bez żadnego dofinansowania, gdyż tradycyjnie gościny i sprzętu udzieliło nam bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu. Pomiary grubości i konsystencji lodu na akwenie regat wykazały, że lód był twardy, gładki, miał średnio około 20 centymetrów, bez śniegu. Sobota była dniem treningowym - odbyły się zajęcia na Monotypach i DN-ach. Ponieważ wiatr był słaby 1 - 2 B, w przerwach między zajęciami kilku zawodników spróbowało szczęścia w wędkarstwie podlodowym. Najwięcej szczęścia miał Andrzej Bury, który niedaleko portu złowił kilka okazałych okoni. Natychmiast wysłał zdjęcia do Mariana Zakowicza, który od lat uchodzi w środowisku żeglarzy niepełnosprawnych za ,,naczelnego wędkarza" i zawsze chwalił się swoimi trofeami. Wszyscy twierdzili, że gdyby nie niedawno przebyta przez Mariana operacja, na pewno następnego dnia przyjechałby z Jastrzębia Zdroju do Giżycka. W niedzielę były fantastyczne warunki. Wiało 3 - 4 B, bojery ,,latały" z dużymi prędkościami i niektórzy zawodnicy wpadali w korkociągi. Rozegraliśmy trzy wyścigi. Dwa pierwsze wygrał Andrzej Bury ze znaczną przewagą. Grzegorz Włochowicz był dwa razy drugi. W trzecim wyścigu Bury także prowadził, ale przy okrążaniu znaku kursowego za ciasno zrobił zwrot, wpadł w korkociąg i w efekcie zajął dopiero trzecie miejsce. Wyścig wygrał Włochowicz i zrównał się w punktacji z Burym, ale przegrał regaty, gdyż Bury miał dwie jedynki. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.
Wyniki;
1. Andrzej Bury, Jan Gotto
2. Grzegorz Włochowicz, Adam Wójtowicz
3. Jacek Niżygorocki, Arkadiusz Sokolnicki
4. Mirosław Piotrowski, Jarosław Biernacki

Otwarcie sezonu letniego 2017

Rozpoczęliśmy wreszcie sezon letni. Prognozy pogody na weekend majowy były bardzo złe - miało być zimno i deszczowo. Wystraszyło to wiele osób, które wcześniej zapowiadały swój przyjazd. Ci, którzy się nie wystraszyli i przyjechali - nie żałowali. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. W sobotę było wprawdzie zimno i deszczowo, ale w niedzielę pogoda się poprawiła i żeglowaliśmy rekreacyjnie. W poniedziałek tradycyjnie wzięliśmy udział w organizowanym przez władze miasta ,,Wielkim Otwarciu Sezonu 2017 i Paradzie Jednostek Pływających". Tym razem wystawiliśmy 3 dezety. Na „Czwartej Szklance” byli wikingowie, na „Barze Młodzieży” wesoła ekipa służby zdrowia, a na „W Rejs” Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych. O godzinie 12.00 na kanale Giżyckim po kilku przemowach nastšpiło oficjalne otwarcie mostu obrotowego dla żeglugi i rozpoczęła się parada. Podobnie jak w poprzednim roku poprowadził ją tym razem na dwóch ,,Fly Boardach" Robert Jaszczołt. Na wąskim kanale wykonali wiele różnych ewolucji w tym kilka ,,beczek", co wywołało duży entuzjazm kilkutysięcznej widowni. Nasza załoga wikingów w składzie: Andrzej Szocik, Wiesław Nowakowski, Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Felek Basłyk, Bożena Bień, Adam Wójtowicz , Marzen Kundera, Andrzej Dziekoński, Leszek Król i Hubert Włoskowicz otrzymała duże brawa i w tradycyjnym ,,Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływajšcą i przebraną załogę" otrzymała wyróżnienie. Impreza była transmitowana przez media ogólnopolskie.

IX Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa
2 – 3 maja 2016 r.


Tradycyjnie jako pierwsze w sezonie letnim rozegraliśmy integracyjne regaty żeglarskie. Jak zwykle bez żadnego dofinansowania dzięki temu, że gościny i sprzętu udzieliło nam niezawodne w takich przypadkach Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Prognozy pogody na majowy weekend były fatalne (według nich miało być zimno i miał padać deszcz) co wystraszyło część uczestników. Mimo tych prognoz wystartowało 11 załóg. Przyjechali z różnych miast, między innymi z: Wrocławia, Gdańska, Jastrzębia Zdroju, Gorzowa Wielkopolskiego, Kwidzyna, Ciechanowa, Włocławka, Olsztyna. Nie żałowali swojej decyzji gdyż pogoda była dobra. Wtorek powitał nas pięknym słońcem i wiatrem 3 B. W pierwszym wyścigu przeszło kilka szkwałów 4 - 5 B (w pobliżu portu wywróciła się omega, którą sprawnie podnieśli nasi bosmani) i Komisja Sędziowska po jego ukończeniu nakazała spłynięcie do portu i zarefowanie. Do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. W ich wyniku prowadził Andrzej Bury z 5 punktami przed Waldemarem Woźniakiem który miał 8 punktów. Na trzecim miejscu były 2 załogi (Leszek Król i Magdalena Miszczuk) które zgromadziły po 10 punktów). Po południu pojawiły się momentami groźnie wyglądające chmury, przeszło kilka szkwałów, ale nie padało i do kolacji rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Wszyscy czekali na pojedynek Burego z Woźniakiem (obaj sš członkami kadry narodowej żeglarzy niepełnosprawnych), ale Woźniak z powodu kontuzji nie wystartował. W tej sytuacji Bury miał ułatwione zadanie i wygrał wszystkie 3 poobiednie wyścigi. Po rozegraniu sześciu wyścigów prowadził Bury (8 punktów) przed Leszkiem Królem (16 punktów). Trzecie miejsce zajmowała co było niespodzianką Magdalena Miszczuk (24 punkty). W środę był zaplanowany kilkugodzinny wyścig długodystansowy. Niestety od rana nie było wiatru. Około godziny dziesiątej pojawiło się słońce, ale wiatru cišgle nie było. W tej sytuacji po godzinie jedenastej zakończyliśmy regaty. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Zaprosiliśmy zawodników na XXIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością i XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Wyniki:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (6 pkt.)
2. Leszek Król, Krystyna Gal, Dariusz Kuśnierz (10 pkt.)
3. Magdalena Miszczuk, Krzysztof Rosiński, Dariusz Kusz, Michał Downar (19 pkt.)
4. Wojciech Liczmański, Halina Liczmańska, Kamil Liczmański (25 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński (25 pkt.)
6. Adam Wójtowicz, Jacek Niżygorodzki, Agata Grzybowska, Hubert Włoskowicz (26 pkt.)

I Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych.
27.06. – 10.07.2017 r.


Odbyły się zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa przy udziale naszych instruktorów pierwsze z pięciu zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe nie były dobre. Przez większość czasu trwania warsztatów było pochmurnie i zimno. Często wiał także silny wiatr, ale wykorzystując dobre okienka pogodowe wielu chętnych żeglowało również po kolacji. Dzięki temu zrealizowano cały zakładany program szkoleniowy. Po wewnętrznych sprawdzianach opanowanej teorii i praktyki spora grupa uczestników przystąpiła do egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Cztery osoby uzyskały patenty sterników motorowodnych, a trzynaście patenty żeglarzy jachtowych. Po zdaniu egzaminów zostali ,,pasowani" na żeglarzy i motorowodniaków. Na zakończenie warsztatów zostały rozegrane regaty. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i mapy Wielkich Jezior Mazurskich.


V Żeglarskie Mistrzostwa Makroregionu Pomorskiego Niepełnosprawnych
21 - 23 sierpnia 2017 r.


Odbyła się kolejna V edycja Mistrzostw Makroregionu Pomorskiego Niepełnosprawnych . Głównym organizatorem było Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych. W mistrzostwach uczestniczyło 26 osób. Uczestnicy przyjechali z Gdańska , Malborka, Kwidzyna, Gdyni i Gardei. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze środków PFRON. Przez cały okres pogoda była dobra. W piątek i sobotę było sporo słońca i wiatr 2 - 3 B. W sobotę było pochmurnie, ale cišgle było ciepło i wbrew prognozom pogody nie padało. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu zrealizowano cały zakładany program. Regaty były rozgrywane na Sasankach w formule wyścigów długodystansowych. Program imprezy był bardzo bogaty, oprócz regat na Sasankach odbył się rejs nocny. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się także rejs „Łabędzim Szlakiem” na Dezetach. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamištki z mistrzostw, które wręczał Arkadiusz Sokolnicki Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych. Do zobaczenia za rok na kolejnych mistrzostwach.

Zwycięzcy:
1. Michał Meyna, Karolina Dampc, Anna Blok
2. Agata Grzybowska, Janina Skierkowska, Wiesława Biryło
3. Halina Liczmańska, Grzegorz Meyer, Joanna Rogala

,,Aktywni i Sprawni Żeglarze 60+"
12 - 25.07.2017 r.


Odbyły się zorganizowane przez nas warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych 60+. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W warsztatach wzięło w udział 32 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były znakomite. Było dużo słońca i nie zabrakło także wiatru dzięki czemu zrealizowaliśmy cały zakładany program szkoleniowy. Było dużo żeglowania zarówno na dezetach, i jachtach kabinowych. Zrealizowaliśmy także cały bogaty program towarzyszący. Odbyły się rejsy dookoła wysp ,,Łabędziego Szlaku", jak również wyprawy kajakowe po bliskich jeziorach i kanałach. Odbyła się także wyprawa dezetami na jezioro Niegocin na nocny, finałowy ,,Koncert GWIAZD" największego w Polsce XXV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej, w tym roku pod hasłem ,,Szanty z Folkiem". Wystąpiły takie ikony jak: Jerzy Porębski, RHIANNON CELTIC BAND z pokazem tańca irlandzkiego, Ryczące Dwudziestki, Drake, EKT Gdynia, Zejman&Garkumpel. Wielkim powodzeniem cieszyły się również dyskoteki z konkursami żeglarskimi w ,,Szklance". Był autorski koncert poezji śpiewanej Krystyny Janik (słowa) i Leszka Zatorskiego (muzyka) zakończony szantami. Duże brawa otrzymał Adam Woźniak za swój pokaz ,,Fire Show". Nie zabrakło również grilla. Tradycyjnie na zakończenie warsztatów rozegraliśmy regaty na Sasankach. Był dobry wiatr 2 B i dzięki temu przeprowadziliśmy 3 wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

II Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych.
12 - 25.07.2017 r.


Odbyły się zorganizowane przez nas drugie z pięciu zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były znakomite. Przez większość czasu trwania warsztatów było słonecznie i nie padało. Dopisał także wiatr. Dzięki temu zrealizowano cały zakładany program szkoleniowy. Po wewnętrznych sprawdzianach opanowanej teorii i praktyki spora grupa uczestników przystąpiła do egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Po zdaniu egzaminów zostali ,,pasowani" na żeglarzy i motorowodniaków. Na zakończenie warsztatów zostały rozegrane regaty. Odbyły się trzy wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i mapy Wielkich Jezior Mazurskich.III Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
27.07. – 9.08.2017 r.


Odbyły się zorganizowane przez nas trzecie z pięciu zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były znakomite. Przez większość czasu trwania warsztatów było słonecznie i nie padało. Dopisał także wiatr. Dzięki temu zrealizowano cały zakładany program szkoleniowy. Po wewnętrznych sprawdzianach opanowanej teorii i praktyki spora grupa uczestników przystšpiła do egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Trzynaście osób uzyskało patenty żeglarzy jachtowych i jedenaście osób uzyskało patenty sterników motorowodnych. Po zdaniu egzaminów zostali ,,pasowani" na żeglarzy i motorowodniaków. Na zakończenie warsztatów zostały rozegrane regaty. Odbyły się trzy wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i mapy Wielkich Jezior Mazurskich.

Warsztaty Żeglarskie dla młodzieży polonijnej z Łotwy
31.07-13.08 2017 r


Dzięki patronatowi i dofinansowaniu przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej , oraz współpracy fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie" , i Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku zorganizowaliśmy międzynarodowy obóz żeglarski. Wzięła w nim udział młodzież pochodzenia polskiego z Łotwy. Grupą ,,dowodził" Ryszard Stankiewicz Prezes Związku Polaków na Łotwie. Grupa była bardzo zdyscyplinowana. Wszyscy wykazywali wielką chęć nauki zarówno języka polskiego jak i żeglarstwa, więc czynili szybkie i duże postępy. Po dwutygodniowym szkoleniu teoretycznym i praktycznym zdali egzaminy i uzyskali patenty żeglarza jachtowego. Po zdaniu egzaminów zostali ,,pasowani" na żeglarzy. Część uczestników wzięła udział w organizowanych przez nas XVI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski DZ - jedynym w Polsce 24-godzinnym wyścigu non-stop. Wystartowali na ,,Balandze" i w silnie obsadzonej konkurencji zajęli doskonałe 3 miejsce. Otrzymali puchar dla najlepszej załogi zagranicznej. Tradycyjnie na zakończenie Warsztatów Ryszard Stankiewicz został przez uczestników warsztatów wrzucony do wody. Nie miał żadnych szans zaprotestować.IV Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
11 – 24.08.2017 r.


Odbyły się zorganizowane przez nas czwarte z pięciu zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były znakomite. Przez większość czasu trwania warsztatów było słonecznie i nie padało. Dopisał także wiatr. Dzięki temu zrealizowano cały zakładany program szkoleniowy. Po wewnętrznych sprawdzianach opanowanej teorii i praktyki spora grupa uczestników przystąpiła do egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Czternaście osób uzyskało patenty żeglarzy jachtowych i dziewięć osób uzyskało patenty sterników motorowodnych. Po zdaniu egzaminów zostali ,,pasowani" na żeglarzy i motorowodniaków. Na zakończenie warsztatów zostały rozegrane regaty. Wystartowało 10 sasanek. Odbyły się trzy wyścigi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i mapy Wielkich Jezior Mazurskich. Akcja będzie kontynuowana.XXIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością
21 – 24 sierpnia 2017 r.


Rozegraliśmy kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie. W regatach wzięło udział kilka osób, które startowały z sukcesami w pierwszej edycji Mistrzostw w 1995 roku między innymi: Ewa Nazarowska - Mistrzyni Polski, Bogusław Sondej - Wicemistrz Polski, Czesław Ławrynowicz. Jak zwykle byliśmy głównym organizatorem, a współorganizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poniedziałek był dniem treningowym. Oficjalne otwarcie Mistrzostw nastšpiło we wtorek o godzinie 10.00. Aktu podniesienia bandery dokonali aktualnie Mistrzowie Polski - Andrzej Bury, Marian Zakowicz i Bożena Bień. We wtorek do obiadu rozegraliśmy dwa wyśœcigi eliminacyjne w wyniku których do grupy A zakwalifikowano 20 załóg, a do grupy B 12 załóg. Po obiedzie do kolacji rozegraliśmy pierwsze 2 wyścigi finałowe. Zawodnicy grupy A ścigali się na Sasankach, a zawodnicy grupy B na Nashach. Po pierwszym dniu wyścigów w grupie A prowadził Andrzej Bury (4 pkt.) przed Grzegorzem Włochowiczem (6 pkt.) Trzecie miejsce zajmowała Olga Górnaś-Grudzień (8 pkt.). W grupie B prowadził Zbigniew Duliniec (2 pkt.) przed Witoldem Zdańskim (5 pkt.) Trzecie miejsce zajmował Czesław Ławrynowicz (6 pkt.). W środę przez cały dzień była bardzo zmienna pogoda – było pochmurnie, trochę padało i co chwilę przechodziły silne szkwały. Komisja Sędziowska nakazała refowanie żagli. Do obiadu rozegraliśmy 2 wyścigi. Po ich rozegraniu w grupie A po 10 punktów mieli Bury i Włochowicz, a Olga Górnaś-Grudzień 12 punktów. W grupie B na czoło wysunął się Zdański, który wygrał 2 wyścigi i miał 7 punktów. Drugi był Duliniec z 9 punktami. Dużego pecha miał Ławrynowicz, który w tym dniu nie wystartował, gdyż rozchorował się jego załogant. Po obiedzie w trakcie rozgrywania piątego wyścigu przeszło kilka silnych szkwałów 5 - 6 B i jezioro opustoszało. W grupie A wyścig wygrał Bury. Drugi był Leszek Król, a trzeci Jacek Niżygorocki. W grupie B pierwszy był Duliniec. Drugi był Zdański, a trzecia Lilianna Prześlica. Ponieważ cišgle przechodziły silne szkwały szósty wyścig został odwołany. W czwartek był wiatr 2 - 4 B i rozegraliśmy ostatnie 2 wyścigi. Bury żeglował równo ( drugie i pierwsze miejsce) i dzięki temu zdobył swój dziewiąty tytuł Mistrza Polski. Olga Górnaś-Grudzień także żeglowała równo (trzecie i drugie miejsce) i zdecydowanie pokonała Włochowicza, który żeglował słabo. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw - firmę BUDIMEX S.A. oraz Firmę HORNET, która ufundowała sztormiaki i worki żeglarskie. Nagrody wręczał Janusz Surmacz - Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON.

Wyniki:
Grupa A

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (9 pkt.)
2. Olga Górnaś-Grudzień, Wiesław Wolsza, Halina Świderek (17 pkt.)
3. Grzegorz Włochowicz, Agata Grzybowska, Marek Kupras, (26 pkt.)
4. Leszek Król, Wanda Boczkowska, Ewa Matulka.. (31 pkt.)
5. Bogdan Sondej, Ewa Nazarowska, Tadeusz Sosna, . (38 pkt.)
6. Feliks Basłyk, Perkowski Jarosław, Wojciech Wróblewski (38 pkt.)

Grupa B
1. Zbigniew Duliniec, Marek Kaźmierczak, Paweł Wysocki (9 pkt.)
2. Witold Zdański, Aleksandra Smolarska, Tadeusz Węgrzyn (11 pkt.)
3. Lilianna Prześlica, Hanna Gackowska, Monika Kaźmierczak (20 pkt.)
4. Czesław Ławrynowicz, Grzegorz Romanowski, Ryszard Kwietniewski (32 pkt.)
5. Ewa Witkowska, Kamila Banaœ, Łukasz Bednarek (39 pkt.)
6. Tadeusz Kowalczyk, Krystyna Śleboda, Elżbieta Gelios (46 pkt.)


XIII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych - Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego
25 - 27 sierpnia 2017 r.


Kolejny raz byliśmy głównym organizatorem największej w Europie imprezy żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych. W tym roku wzięło w niej udział 300 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu różnorodnych jachtach przez 3 dni uczyli się żeglarstwa. Współorganizatorami imprezy byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i MCŻiTW Giżycko, a sternikami jachtów byli w większości zawodnicy ukończonych dzień wcześniej XXIII Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Wszyscy sternicy i ratownicy pracowali na zasadzie wolontariatu. Festiwal był dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przez cały czas trwania Festiwalu pogoda była dobra. W piątek było słonecznie, wiatr 2 B i przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane zajęcia. Wieczorem była dyskoteka w ,,Szklance". W sobotę było piękne słońce wiatr 2 - 3 B i ponownie przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane treningi na różnym sprzęcie. Wieczorem w hangarze ,,Pod Rekinem" odbyła się zabawa z zespołem szantowym ,,Załoga Dr. Bryga". W niedzielę od rana przez cały dzień padało i nie było kompletnie wiatru. Na jeziorze nie było żadnych jachtów. Czekaliśmy do godziny 15.30 i przy bardzo słabym wietrze 1 B wyholowaliśmy jachty z portu i rozpoczęliśmy regaty - Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego. Na szczęście wkrótce po starcie pojawił się wiatr 2 -3 B. Po regatach cišgle były opady deszczu i w tej sytuacji ceremonię zakończenia regat zorganizowaliśmy wieczorem w ,,Szklance" zamiast jak było wcześniej planowane w porcie. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody ksišżkowe. Ponieważ większość uczestników wyjeżdżała następnego dnia ponownie bawili się na dyskotece w ,,Szklance". Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie dziennikarzom Radia Gdańsk pod dowództwem Arka Chomickiego.

Wyniki regat:
Sasanki:
1. Waldemar Woźniak, Sotera Knapik, Sylwia Bartosiak, Henryka Przezdzięk, Lidia Szczeble
2. Jacek Niżygorocki, Halina Liczmańska, Krystyna Śleboda, Elżbieta Gelios
3. Leszek Król, Beata Krasowiak, Marcin Pajszczyk, Katarzyna Różańska, Julia Gołębiowska
4. Czesław Ławrynowicz, Kamila Gawin, Igor Polowczyk, Natalia Glinkowska
5. Wojciech Chwilczyński, Mariusz Jewgieniuk, Daniel Kolasa, Bolesław Kujtkowski
6. Agnieszka Godlewska, Ewelina Makówka, Patryk Rałowski, Jakub Różański, Robert Piestrzeniewicz

Tanga:
1. Sebastian Kwiatkowski, Krzysztof Frątczak, Magdalena Frątczak, Sandra Pająk, Martyna Woźniak, Dawid Krysiak
2. Arkadiusz Chomicki, Grażyna Adranowicz, Paweł Kustosz, Regina Posim, Agnieszka Gortat
3. Waldemar Dużak, Zuzanna Jasińska, Leokadia Andrzejewska, Paweł Górecki, Roman Musiał
4. Kazimierz Kulig, Sławomir Lewandowski, Adam Rutkowski, Jakub Sobociński, Roman Musiał, Sławomir Kaniecki, Ewa Krawczyk
5. Marek Kubacki, Jolanta Nowak, Marzena Mackieiwcz, Grażyna Pałatyńska, Aleksandra Durlik
6. Karolina Kwiatkowska, Michał Stasiak, Grażyna Szymczyk, Mariusz Leśko, Ania Głowacka

Dezety:
1.,,Pierwsza Szklanka" - Olga Górnaś - Grudzień, Karol Kaczmarek, Marta Ejm, Mateusz Matusiak, Wiktoria Ejm, Bartosz Królikowski, Magda Jagiełło, Martyna Papudzińska, Alina Hirsz, Franciszka Gałek, Bartłomiej Hanelt
2 .,,Hulaj Dusza"- Bogdan Jałoszyński, Jarosław Prażanowski, Anita Kosakiewicz, Marcin Szczeciński, Bogumiła Steglińska, Maria Wiosna, Rafał Wolski, Sławomir Gała, Mirosław Matoszko, Leszek Król, Joanna Winnicka
3. ,,Czwarta Szklanka"- Jerzy Miłosz, Małgorzata Baran, Agnieszka Kuntera, Mirosław Baran, Danuta Reszka, Marianna Krawczyk, Adam Subkowski, Irena Jarynowska, Józef Jasiński, Chrystian Jaœtak, Tadeusz Żebrowski
4.,,Zero Łosia"- Adam Wójtowicz, Helena Palma, Renata Palma, Marek Gałek, Kinga Banach, Michał Czupryniak, Paweł Maciejewski, Ewa Brzeszczyńska, Krzysztof Kikowski, Piotr Filipiak, Magda Kobiera
5.,,Balanga"- Andrzej Dziekoński, Grażyna Włodarczyk, Anna Bąkowska, Iwona Kosior, Halina Krzeszewska, Marianna Gaweł, Beata Mazur, Ewa Kowańska-Mazur, Mirosław Szafarz, Mirosław Buciński, Krystyna BrzóskiewiczXIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych I Edycja
28 – 30 sierpnia 2017 r.


Rozegraliśmy pierwszš edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołš Żeglarstwa. Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Sternikami większości załóg byli instruktorzy zakończonego poprzedniego dnia Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystartowało 20 załóg. Żeglarze ścigali się na sasankach. Przez cały czas trwania regat było dużo słońca, ale brakowało trochę wiatru. Najlepszy wiatr był w poniedziałek, który był dniem treningowym. We wtorek przy wietrze 1-2 B rozegraliśmy 3 wyścigi. Pierwszy wyścig wygrał Jerzy Miłosz przed Januszem Wilczyńskim, a drugi wyścig Leszek Król przed Jurkiem Miłoszem. Trzeci wyścig wygrał Mirosław Piotrowski. Drugi był Zbigniew Duliniec, a trzeci Czesław Ławrynowicz. Ponieważ po rozegraniu trzech wyścigów wielu zawodników miało zbliżoną ilość punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnim dniu regat. W środę ponownie był słaby wiatr około 2 B i rozegraliśmy ostatnie 3 wyścigi. Znakomicie finiszowali Feliks Basłyk (drugie i dwa razy pierwsze miejsce) oraz Jan Uruski (pierwsze, drugie i trzecie miejsce). Fatalnie żeglował Jerzy Miłosz i stracił szanse na dobre miejsce w końcowej klasyfikacji. Walka o miejsca w pierwszej szóstce trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą końcowe wyniki regat. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody ksišżkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik. Zaprosiliśmy zawodników na drugą edycję XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Wyniki:
1. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (15 pkt.)
2. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Wojciech Wróblewski (16 pkt.)
3. Mirosław Piotrowski, Marzena Kundera, Teresa Idzikowska (16 pkt.)
4. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (25 pkt.)
5. Czesław Ławrynowicz, Grzegorz Romanowski, Roman Drobniak (30 pkt.)
6. Leszek Król, Wanda Boczkowska, Ewa Matulka (33 pkt.)

XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych II Edycja
31 sierpnia - 2 września 2017 r.


Rozegraliśmy drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołš Żeglarstwa. Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystartowało 20 załóg. Żeglarze ścigali się na sasankach. Pogoda była zmienna. Najlepsza pogoda była w czwartek. Było sporo słońca, wiatr 3 - 4 B. Ponieważ było kilka nowych załóg przeprowadziliśmy kilka wyścigów treningowych z zarefowanymi żaglami. W piątek tuż po rozpoczęciu pierwszego wyścigu zaczęło padać i padało z różnym natężeniem do przerwy obiadowej. Na szczęście był wiatr 3 - 4 B i dzięki temu rozegraliœmy 3 wyœcigi. Po południu deszcz zamienił się w mżawkę, a wiatr osłabł do 2 B. Do kolacji rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. W ich wyniku pierwsze miejsce zajmował Jan Uruski. Drugi był Mirosław Piotrowski a trzeci Feliks Basłyk. Różnice punktowe między nimi były niewielkie i wszystko miało się rozstrzygnšć w wyścigach, które planowaliśmy rozegrać w sobotę. W sobotę od rana także padało, ale najgorsze było to, że nie było kompletnie wiatru. Czekaliśmy do przerwy obiadowej, lecz wiatr się nie pojawił. W tej sytuacji po obiedzie odwołaliśmy planowane wyścigi. Z powodu ciągłych opadów deszczu ceremonia zakończenia regat odbyła się w ,,Szklance". Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.

Wyniki:
1. Jacek Niżygorocki, Robert Makarski, Halina Liczmańska (13 pkt.)
2. Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Andrzej Oklej (18 pkt.)
3. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Wojciech Wróblewski (19 pkt.)
4. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (24 pkt.)
5. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (26 pkt.)
6. Witold Zdański, Ewa Nazarowska, Tadeusz Węgrzyn (31 pkt.)

Puchar XX - lecia Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa
3 września2017r.


W czerwcu bieżšcego roku minęło 20 lat od formalnego zarejestrowania w sšdzie stowarzyszenia Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Od tego czasu stowarzyszenie zorganizowało setki imprez żeglarskich dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Szczególnie wiele imprez zorganizowało dla osób niepełnosprawnych. Początkowo planowano uczcić jubileusz w ostatnich dniach września na zakończenie letniego sezonu żeglarskiego. Niestety z powodu póŸnego rozstrzygnięcia w tym roku konkursów o dofinansowanie imprez dla osób niepełnosprawnych nastšpiła koncentracja imprez w tym okresie. Dlatego aby nie przenosić regat na przyszły rok postanowiono rozegrać regaty wcześniej. W piątek pierwszego września podjęto decyzję, że regaty odbędą się w niedzielę 3 września - bezpośrednio po regatach II Edycji XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, które kończyły się w sobotę. Pomimo tak krótkiego czasu (zaledwie 2 dni od podjęcia decyzji o organizacji regat do ich rozegrania) wzięło w nich udział 15 załóg. W większości były to załogi składające się z osób niepełnosprawnych, które zostały po regatach zakończonych poprzedniego dnia. Impreza odbyła się bez żadnego dofinansowania ze środków publicznych. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko , a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu. Pogoda była podobna jak w poprzednich dniach. Nie było słońca, ale deszcz padał z przerwami i był znacznie mniej intensywny niż w sobotę. Rozegrano 3 wyścigi na sasankach. W regatach zdecydowanie dominował Waldemar WoŸniak który wygrał wszystkie wyścigi. Z powodu opadów deszczu ceremonia zakończenia regat zamiast odbyć się zwyczajowo na kei głównej w porcie odbyła się w ,,Szklance". Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.

Wyniki regat:
1. Waldemar Woźniak, Elżbieta Stolarska, Adam Wójtowicz – (3 pkt.)
2. Jacek Niżygorocki, Robert Makarski, Halina Liczmańska – (7 pkt.)
3. Roman Drobniak, Eugeniusz Śpiewak, Grzegorz Romanowski – (18 pkt.)
4. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak – (19 pkt.)
5. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz – (20 pkt.)
6. Michał Meyna, Dariusz Osiński, Karolina Dampc – (21 pkt.)

XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
III Edycja 8 – 10 września 2017 r.


Rozegraliśmy trzeciš edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołš Żeglarstwa. Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Żeglarze ścigali się na sasankach. Pogoda była zmienna. W piątek który był dniem treningowym padało, ale przeprowadziliśmy zaplanowane treningi. W sobotę od rana była znakomita pogoda - było ciepło, słonecznie i wiatr 3 - 4 B. Dzięki temu do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. Dobrze żeglował Feliks Basłyk, który po ich rozegraniu miał 5 punktów. Drugi był Janusz Wilczyński, który miał 9 punktów. Po południu w dalszym cišgu były takie same znakomite warunki do żeglowania i do kolacji rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Bardzo dobrze żeglował Basłyk, który po sześciu wyścigach miał 9 punktów. Drugi był Wojciech Klim (26 punktów), a trzeci Janusz Wilczyński (28 punktów). Wydawało się, że Basłyk jest w wysokiej formie i jest pewnym zwycięzcą regat, gdyż zgodnie z regulaminem w niedzielę mieliśmy rozegrać nie więcej niż 3 wyścigi. W niedzielę było w dalszym cišgu słonecznie, a wiatr osłabł do 3 B. Zgodnie z planem rozegraliśmy 3 wyścigi. Rewelacyjnie żeglował Wilczyński i wygrał wszystkie z dużš przewagą nad konkurentami. Basłyk żeglował słabo i we wszystkich przecinał linię mety na ósmym miejscu. Po rozegraniu 9 wyścigów i podliczeniu wyników regat ( po 2 ,,odrzutkach") okazało się, że ma taką samą liczbę punktów jak Wilczyński, ale przegrał walkę o pierwsze miejsce, gdyż Wilczyński miał ,,4 jedynki", a on tylko ,,3 jedynki". Walka o pierwsze sześć miejsc w końcowej klasyfikacji była bardzo zacięta, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe . Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe oraz książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.

Wyniki:
1. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (17 pkt.)
2. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Andrzej Sienkiewicz (17 pkt.)
3. Wojciech Klim, Bohdan Maślany, Krzysztof Janik (25 pkt.)
4. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (27 pkt.)
5. Rafał Szklarz, Bogdan Pieńczykowski, Jan Nowak (31 pkt.)
6. Leszek Król, Ewa Matulka, Dariusz Kuśnierz (33 pkt.)


,,Nieprzetarty Rejs"
25 - 28 września 2017 r.


Odbyła się kolejna, tradycyjna, masowa impreza żeglarska dla osób niepełnosprawnych. W tegorocznym ,,Nieprzetartym Rejsie" wzięło udział 200 uczestników i 20 opiekunów z całej Polski. Przyjechały ekipy z Jasionnej, Łukowa, Ryżek, Reszla, Marcinkowa, Skórca, Jedwabna, Prejłowa, Białej Podlaskiej, Radomia i Kwidzyna. Uczestnikami opiekowało się 49 osób kadry i wolontariuszy. Głównym organizatorem było Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych. Pogoda była znakomita. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru. Dzięki temu przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane zajęcia. Było dużo żeglowania na dezetach, tangach, sasankach i venusach. Oprócz tego były różne konkursy, nauka piosenek żeglarskich, opowieści żeglarskie. Wszystkie konkursy zorganizowali i przeprowadzili harcerze z Giżyckiego Hufca ZHP. W poniedziałek wieczorem uczestnicy bawili się na dyskotece w ,,Szklance". We wtorek był grill i prezentacje poszczególnych grup. Z roku na rok ekipy coraz bardziej się starają i poziom występów stale się podnosi. Po prezentacjach ponownie była dyskoteka w ,,Szklance". W środę rozegraliśmy regaty na dezetach i sasankach a wieczorem w hangarze ,,Pod Rekinem" odbyła się zabawa z zespołem szantowym ,,Załoga Dr. Bryga". W czwartek do obiadu uczestnicy ponownie żeglowali na różnych jachtach, a po południu zakończyliśmy imprezę. Zwycięzcy regat i konkursów otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy dziękują wolontariuszom, a szczególnie harcerzom z Giżyckiego Hufca ZHP.

Wyniki regat:

klasa DZ
1. Jacht ,,Pierwsza Szklanka" - Marian Zakowicz - sternik, Iwona Grochulska, Beata Rychlik, Jolanta Symkowska, Krystian Symkowski, Irena Kaczmarczyk, Krystyna Kowalczyk, Andrzej Ważyński, Teresa Dawidowicz, Anna Świerczewska, Marek Moltko.
2. Jacht ,,Balanga"- Waldemar Woźniak - sternik, Waldemar Butkiewicz, Marcin Franczuk, Dorota Kocemba, Artur Grzegorzewski, Jakub Mikitiuk, Jarosław Lewczuk, Wioleta Socawa, Żaneta Rogala, Renata Kuszneruk, Piotr Chazan.
3. Jacht ,,Hulaj Dusza" - Jerzy Miłosz - sternik, Katarzyna Krawczewska, Robert Łapa, Waldemar Drozdowski, Krzysztof Rosiński, Zbyszko Świderski, Irena Maciaszek, Jadwiga Senderowska, Weronika Deptuła, Beata Wojciechowska.
4. Jacht ,,W Rejs" - Leszek Król - sternik, Andrzej Skubniewski, Karol Krawczak, Elwira Kškol, Hanna Dybowska, Aldona Dąbrowska, Marek Dobrowolski, Renata Dobrowolska, Mariola Leszczuk, Sylwester Kobyliński, Anna Dyrdowska.
5. Jacht ,,Zero Łosia" - Janusz Wilczyński - sternik, Aneta Majak, Rozalia Michałowska, Jan Prusinowski, Robert Rak, Rafał Piegat, Andrzej Rutkowski, Teresa Giedwidz, Danuta Sterynowicz, Janina Lisiecka, Danuta Bieżuńska.
6. Jacht ,,Bar Młodzieży" - Feliks Basłyk - sternik, Cezary Piechowicz, Jacek Jakubowski, Wojciech Pogodziński, Jolanta Bojar, Danuta Ławecka, Krzysztof Urbański, Tadeusz Sykuła, Iwona Goławska, Mieczysław Karaban, Marian Zadrożny.
7. Jacht ,,W Tango" - Bogdan Jałoszyński - sternik, Grzegorz Suchodolski, Leszek Nurzyński, Barbara Kryczka, Aneta Redzik, Mariusz Luty, Piotr Szumański, Lidia Chojnowska, Izabela Ostrysz, Kinga Kintop, Łukasz Miechowiecki.
8. Jacht ,,Czwarta Szklanka" - Andrzej Dziekoński - sternik, Natalia Konieczna, Eliza Sobota, Piotr Wróbel, Wioleta Jezierska, Krzysztof Karpiński, Damian Pioterczak, Zbigniew Tomasik, Ilona Przeździak, Marcin Buraczyński, Marek Kowalski.

Klasa ,,Sasanka"
1. Andrzej Bury - sternik - Paweł Majewski, Cezary Majewski, Damian Labuszewski, Mateusz Jagielski
2. Leszek Szeląg - sternik - Ewa Marchlewicz, Miochał Pryjomski, Damian Konnert, Agnieszka Sitnicka
3. Michał Rutkowski - sternik - Daniel Ozimek, Marian Kasjaniuk, Witold Stępień, Jacek Popławski, Katarzyna Kulig
4. Grzegorz Włochowicz - sternik - Roman Tetmer, Damian Strzelczyk, Stanisław Jaśkiewicz, Ewa Turan
5. Elrzbieta Stolarska - sternik - Marek Cieślik, Agnieszka Pypeć, Adam Jakubczyk, Małgorzata Pietralska
6. Marzena Kundera - sternik - Ludmiła Elert, Paweł Kosowski, Mariusz Kiljan, Zbigniew Rola
7. Marek Nawrocki - sternik - Edyta Rawa, Monika Parapura, Alina Stępień Paweł Maciak
8. Mirosław Piotrowski - sternik - Daniel Mińczuk, Jadwiga Hoffmann, Mariola Korwin, Zofia Zielazowska


XIV PUCHAR POLSKI ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IV Edycja
29 września - 01 października 2017 r.


Rozegraliśmy czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa. Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Żeglarze ścigali się na sasankach. Przez cały czas trwania regat pogoda była znakomita. W piątek który był dniem treningowym przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane treningi. W sobotę od rana było wprawdzie zimno, ale było słonecznie i wiatr 3 - 4 B. Dzięki temu do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. Pod nieobecność członków kadry narodowej, którzy mieli zakaz startu po ich rozegraniu prowadził Jan Uruski (7 punktów) przed Jackiem Niżygorodzkim ( 9 punktów). Trzecie miejsce zajmował Mirosław Piotrowski ( 11 punktów), a czwarte Wojciech Klim ( 12 punktów). Po południu w dalszym ciągu były takie same znakomite warunki do żeglowania i do kolacji rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Bardzo dobrze żeglował Wojciech Klim ( pierwsze i dwa razy drugie miejsce) który tym samym został głównym faworytem do końcowego zwycięstwa. Do miejsca na podium pretendowało kilku zawodników ( Basłyk, Piotrowski, Szeląg, Uruski, Wilczyński). W niedzielę planowaliśmy rozegrać ostatnie 3 wyścigi. Od rana było w dalszym cišgu słonecznie, a wiatr 3 - 4 B. Podczas rozgrywania drugiego wyścigu było kilka silnych szkwałów 5 B, kilka załóg żeglowało na granicy bezpieczeństwa i w tej sytuacji zapadła decyzja o odwołaniu ostatniego planowanego wyścigu. Rewelacyjnie żeglował Wilczyński, który wygrał oba wyścigi i dzięki temu zajšł drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Basłyk żeglował równo (czwarte i trzecie miejsce) i dzięki temu również stanšł na podium. Walka o pierwsze sześć miejsc w końcowej klasyfikacji była bardzo zacięta, o czym œwiadczą niewielkie różnice punktowe . Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe oraz książkowe. Puchar dla najlepszego sternika wszystkich edycji XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych otrzymał Feliks Basłyk. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik.
Ponieważ kończymy letni sezon żeglarski (wkrótce rozpoczynamy przygotowania do sezonu zimowego) zaprosiliśmy zawodników na szkolenia, treningi oraz regaty bojerowe jak tylko powstaną dobre warunki lodowe.
Wyniki: 1. Wojciech Klim, Hanna Grzelka, Krzysztof Janik ( 11 pkt.)
2. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Iwona Grochulska ( 19 pkt.)
3. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Adam Zyskowski( 19 pkt.)
4. Leszek Szeląg, Teresa Idzikowska( 23 pkt.)
5. Mirosław Piotrowski, Mirosław Lisiczyński ( 24 pkt.)
6. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz ( 30 pkt.)

V Puchar Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych – Memoriał Izy Godlewskiej
2.10.2017 r.

Rozegraliśmy przedostatnie w tym sezonie letnim regaty żeglarskie. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Impreza nie była dofinansowana i cała obsługa z komisją sędziowską włšcznie pracowała na zasadzie wolontariatu. Zawodnicy ścigali się na sasankach. W regatach wzięło udział 17 załóg. W większości były to załogi, które zostały po regatach zakończonych poprzedniego dnia. Pogoda była dobra. Było zimno, ale słonecznie, wiatr 3 - 4 B. Rozegraliśmy 3 wyścigi. W regatach podobnie jak w dniach poprzednich zdecydowanie dominował Wojciech Klim, który żeglował bardzo równo (trzy razy drugie miejsca) i dzięki temu znacznie wyprzedził konkurentów w końcowej klasyfikacji. Za jego plecami walka o kolejne miejsca była bardzo zacięta i wyrównana o czym świadczą niewielkie różnice punktowe. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Zawodników nagradzał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. W ramach regat rozegraliśmy jeden wyścig - Memoriał Izy Godlewskiej, zmarłej w zeszłym roku Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wyścig wygrał Janusz Wilczyński i otrzymał puchar, który wręczyła Agnieszka Godlewska córka Izy Godlewskiej. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji regat. Wkrótce rozpoczynamy przygotowania do sezonu zimowego i zaprosiliśmy chętnych na regaty bojerowe. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy będš warunki umożliwiające przeprowadzenie regat bojerowych. Jak tylko będą dobre warunki lodowe ogłoszenia o terminach tych regat będziemy sukcesywnie zamieszczać w aktualnościach na naszej stronie internetowej.

Wyniki:
1. Wojciech Klim, Hanna Grzelka, Krzysztof Janik ( 6 pkt.)
2. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Iwona Grochulska ( 11 pkt.)
3. Mirosław Piotrowski Mirosław Lisiczyńsk ( 16 pkt.)
4. Feliks Basłyk Jarosław Perkowski Adam Zyskowski ( 21 pkt.)
5. Jacek Niżygorodzki Rober Makarski, Halina Liczmańska ( 22 pkt.)
6. Jan Uruski, Irena Uruska,Stanisław Walkowicz ( 23 pkt.)
7. Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Andrzej Oklej ( 23 pkt.)
8. Jarosław Zastawski, Stanisław Jurgielewicz, Elżbieta Stolarska ( 24 pkt. )

XIII MŁODZIEŻOWE INTEGRACYJNE REGATY w klasie DZ
2 października 2017 r.

Już trzynasty raz rozegraliśmy integracyjne regaty młodych żeglarzy w klasie DZ. To ostatnie organizowane przez nas regaty w tym sezonie letnim. Początkowo planowaliśmy rozegranie tych regat na początku września, ale termin był przekładany z powodu złych warunków pogodowych. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Regaty były dofinansowane przez Urząd Miasta Giżycka. W integracyjnej imprezie wzięli udział uczniowie giżyckich szkół podstawowych, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku, oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im Jana Brzechwy. Była piękna, żeglarska pogoda. Wprawdzie było zimno, ale było dużo słońca i wiatr 3 B. Rozegraliśmy 3 wyścigi. Poza konkurencją była załoga ,,Hulaj Duszy", która wygrała dwa wyścigi. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy i paczki ze słodyczami.

Wyniki:
1. Jacht ,,HULAJ DUSZA" - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
Sternik: Feliks Basłyk
Załoga: Adam Paczkowski, Krzysztof Knop, Robert Naprawski, Karol Bartniczuk, Kamil Kowalski, Kamil Boguszewski, Maciej Furmaniak, Emilia Czubińska
2. Jacht ,,ZERO ŁOSIA" - Szkoła Podstawowa nr 1
Sternik: Jakub Kamiński
Załoga: Weronika Dudar, Amelia Dziąba, Martyna Fedyk, Hubert Maczyszyn, Jakub Szabliński, Filip Zajączkowski, Filip Zajkowski, Julia Radecka, Mirosław Ambroch
3. Jacht ,,W TANGO" - Szkoła Podstawowa Nr 4
Sternik: Jerzy Miłosz
Załoga: Hubert Wrzostek, Michał Doroszkiewicz, Alicja Kamecka, Agnieszka Romatowska, Julia Sylwestrzak, Julia Sypniewska, Patryk Traczuk, Aleksandra Wiszniowiecka, Igor Litkowiec
4. Jacht ,,CZWARTA SZKLANKA" - Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno-Wychowawczy
Sternik: Waldemar Woźniak
Załoga: Dawid Kopcych, Monika Brieze, Oliwia Golsznof, Czesław Mościenica, Piotr Oleksiewicz, Bożena Hrobak, Małgorzata Michalak, Danuta Jasek, Anna Zawadka, Ewa Sobieska

 
 

© Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych | Wykonanie: